Канада праща мисия в България, проверява ни за визите

Канадското правителство ще е готово с оценката в началото на есента

11.07.2016 | 20:20 Редактор: Тодор Петров
Канада праща мисия в България, проверява ни за визите

Канада ще изпрати инспекционна мисия в България да провери дали изпълняваме критериите за отпадане на визите. Това стана ясно след четиристранните консултации, проведени между България, Румъния, Канада и Европейската комисия в Брюксел.

Инспекторите ще пристигнат в България около 20 юли и ще са готови с окончателния си доклад още през лятото. В началото на есента канадското правителство обещава да е готово с оценката си за изпълнение на визовите критерии, от която ще зависи дали ще предложи облекчение на визовия режим с България и Румъния- единствените европейски членки, за чиито граждани все още се изискват визи за пътуване до Канада. Тогава щели да бъдат обявени и датите, от които визите ще бъдат вдигнати, както и мерките, които трябва да бъдат взети от България и Румъния, за да може това да се случи.

Експертите вече са направили своята проверка в Румъния през юни, уточни Европейската комисия.

Според нея канадците се интересуват от условията за издаване на документи за самоличност и за произход, от управлението на границата, борбата с корупцията и интеграцията на ромите у нас, пише dnes.bg.

Днес са били обсъдени подробностите около организирането на мисията и работата на експертите.

"Оставаме оптимисти, че нашето сътрудничество ни приближава към постигането на целта", се казва в изявление на Европейската комисия, с чието домакинство се проведоха консултациите.

От българска страна в тях участваха зам.-министрите на външните и на вътрешните работи Румен Александров и Филип Гунев, а от канадска министърът за миграцията, бежанците и гражданството Джон Макалъм. Румъния бе представена от Драгош Тудораче, шеф на канцеларията на премиера, а Еврокомисията от Димитрис Аврамопулос, комисарят за миграцията.

Според външното ни министерство двамата зам.-министри заявили, че "премахването на визите за български граждани за Канада е сред приоритетите на правителството" и че България преценява "прилагането на визов режим за българи като необосновано неравно третиране, което не съответства на достигнатото равнище на двустранните отношения с Канада, с която България е съюзник в НАТО, споделя общи ценности и си сътрудничи успешно в международните организации".
 
Те са потвърдили, че София поставя условие да подкрепи търговското споразумение между ЕС и Канада само срещу ясен график за отпадане на визите.

Европейката комисия, която публикува доклад за визовите отношения между нейните членове и трети страни през април, посочва, че отказите за издаване на канадски визи за българи и румънци са над праговете, установени от властите в Отава и в момента е около 16% при лимит от до 4 на сто. При пресрочените визи, друг формален критерии, българските са 4,3%, а румънските 2,5% при праг от 3%.

София и Букурещ заплашиха с вето търговското споразумение между ЕС и Канада, ако не получат ясен график за облекчаване и отпадане на визите. Брюксел се надява да подпише споразумението на 27 октомври, за да може да го въведе в сила възможно най-бързо. Очаква се в сряда Европейската комисия да обяви дали ще инициира процес за въвеждане на временни визи за американски и канадски граждани, желаещи да посетят Европа, в отговор на визите, които се изискват от някои европейци.

Екипът на Жан-Клод Юнкер трябваше да направи това още през април, но отложи решението си за юли, за да се допита до Европейския парламент и до страните членки, дали това няма да навреди на отношенията със САЩ и Канада. Парламентът и Съветът отказаха да вземат позиция, настоявайки, че това е правомощие на Европейската комисия.

От визи за посещение в Канада се нуждаят българите и румънците, а за САЩ – освен тях още поляците, хърватите и кипърците.