Единадесет предприятия в България правят само имитиращи млечни продукти, съобщи в рамките на дискусия за качествата на сирената на пазара д-р Любомир Кулински, директор на "Надзор на пазара" в Българската агенция по безопасност на храните, цитиран от БНР.
В България има 250 млекопреработвателни предприятия.
От тях 180 са декларирали, че произвеждат само продукти от мляко, а 11 - само имитиращи, заяви той.
Агенцията съзнава че това е проблем, но растителните мазнини не са забранени, подчерта Кулински.
БАБХ трябва да следи и да гарантира на потребителя, че той е правилно информиран чрез етикета на продукта. Ако българският потребител иска да си купи за 3,90 лв. имитиращ продукт с 35-45-50% палмово масло, нека да си го купи, но нека да е написано на етикета и да не се казва „сирене“, коментира той.
Потребителите не бива да бъдат диференцирани като бедни или вегани, а белегът, по който да се третират, е наличието на достатъчно информация, на базата на която те да могат да вземат информирано решение, подчерта председателят на Комисията за защита на потребителите Димитър Маргаритов.
Разкриването и забраната на нелоялната търговска практика е инструмент, който предпазва неограничен брой хора от това да бъдат заблудени, да не говорим – застрашени от някакви по-големи рискове, свързани със здравето и живота.
Данните за това колко от млечните продукти на пазара са имитиращи, се разминават, стана ясно от изказването на Сергей Иванов от Центъра по биология на храните. Нека не обявяваме имитиращите продукти за безопасни, апелира той.
Незрялото сирене също не е безопасно, предупредиха обаче производителите Богдан Борисов и Андрей Найденов.
Професор Стефка Петкова от Центъра за опазване на общественото здраве попита как се контролират готовите храни с вложени млечни продукти - дали в баничките и пиците, които ядат децата, сиренето е истинско.
Путин никога не е обявявал война на Украйна, ето защо
Каримански за свръхдефицита: Разходите в България са прекомерно високи
Нови 25 чуждестранни шофьори са назначени в градския автобусен транспорт в София
Димитър Марков: В България продължава да няма осъдени за корупция
179 научни доклада представиха бъдещето на психичноздравните услуги на конференцията ENMESH в София
Над 30 населени места в Родопите вече разполагат с модерна ЕКГ апаратура за кардиологична диагностика
ВМА модернизира ключово звено за лечение на най-тежките пациенти
Министър Ивкова: Ако искаме стабилно здравеопазване, трябва да задържим младите кадри с реални решения
Астрономи потвърдиха съществуването на трета галактика без тъмна материя
Китай превърна изстрелването на ракети в туристическа атракция
Нито растение, нито гъба: Мистериозен 8-метров организъм е доминирал на Земята
В океана откриха „изгубен град“, който не прилича на нищо друго на Земята
19 отбора участваха в Ученическия турнир по плажен волейбол
Варна почете хората и организациите в подкрепа на бежанците
Станислав Дюлгеров изненадващо се появи във Фратрия (Варна)
Варна отбелязва Международния ден на моряка с богата програма
Изложба събира близо 40 варненски художници по повод 100 години ММФ „Варненско лято“
Кристин Лагард не вижда нужда от по-решителен отговор на войната в Иран от ЕЦБ
Майкъл Блумбърг: Диверсификацията може да се справи с глобалната енергийна криза
Европа балансира между дългова дисциплина и зелен преход след COVID
Оптимизмът за разрешаване на конфликта в Близкия изток тласна нагоре европейските борси