Осем са областите у нас с най-много домакинства с високи енергийни разходи или затруднения в покриването на сметките си за отопление и охлаждане. Това са София, Разград, Велико Търново, Видин, Добрич, Плевен, Силистра и Сливен, като най-уязвими са първите три.
Това показва Националната карта на енергийната уязвимост на домакинствата в България, изготвена от WWF България и Института за икономически изследвания при Българската академия на науките (БАН).
Националната карта на енергийната уязвимост за първи път събира на едно място официални данни от институциите не само за броя уязвими лица на национално ниво, а и за специфичните нужди на семействата по региони и области − по отношение на техните доходи, състоянието на сградите, в които живеят и необходимото им количество енергия за отопление и охлаждане според климатичните условия.
Данните са от Националния статистически институт (НСИ) и Агенцията за социално подпомагане (АСП), информира WWF България.
По данни на Агенцията за устойчиво енергийно развитие около 1,8 млн. души у нас (около 30% от населението) са под линията на бедност. Това са приблизително 900 000 домакинства. За сравнение, на ниво ЕС около 11% от населението е засегнато от проблема.
Въпреки тази статистика, България изостава в разработването на целенасочени и качествени политики.
Един от най-съществените проблеми на Социалния план за климата (СПК) например е разпределянето на съществени средства за 100% финансиране за саниране на сгради, без оглед на социалния статус на семействата в тях. Така огромен публичен ресурс се насочва към хора, които не са непременно уязвими.
Друг проблем е, че СПК разчита на изпълнение на мерки изцяло от институциите, на фона на недостатъчен административен капацитет. Това също повишава риска уязвими хора да останат без подкрепа.
Защо AI смята, че Крим е руски и може ли да се направи нещо по въпроса
Зеленски за атаката: Основният удар беше насочен към Киев
Двама руснаци се сгодиха на върха на Емпайър Стейт Билдинг, арестуваха ги ВИДЕО
В ареста остава Румен, хвърлил мъж от "Лъвов мост" за 40 евро
Какво може да понижи мъжкото либидо?
Ползите от моринга и нейният богат хранителен състав
От каква възраст бебето може да ходи на плаж?
10 признака, че менструацията наближава
Първата кост от динозавър в Антарктида е открита след 40 години престой в… чекмедже
Розуелският инцидент: Как една тайна военна операция роди световен мит за НЛО
Експерти: Твърде много сателити ще направят астрономията „безсмислена“
НАСА разкри новия си план за лунна база: Ще изпрати марсиански робот с ядрен двигател
Катастрофа край Варна: Кола се заби в ограда (СНИМКИ)
Какво ще бъде времето в петък?
Минералната вода от чешмата в "Св. Св. Константин и Елена" е негодна за пиене
Пешеходка загина, след като бе блъсната от кола
Кола блъсна дете във Варна
Предвижда се линията на бедност за 2027 г. да бъде 443 евро
Безработицата в ЕС и еврозоната остава стабилна с лек спад на годишна база
Наследникът на дизела: Може ли HEV да е добър и на дълъг път?
ЕС ще преразпредели финансирането за Западните Балкани в полза на „отличниците“