България се нуждае от ясна енергийна стратегия и активна роля в гарантирането на енергийната сигурност на Европа.
В условията на динамична международна среда и ускорен енергиен преход, ядрената енергетика остава ключов фактор за стабилност, предвидимост и нисковъглеродно развитие.
Това заяви Бойко Борисов по време на среща с Бернард Фонтана, председател на френската държавна енергийна компания EDF (Électricité de France), и с Мари Дюмулен, посланик на Франция в България.
По време на срещата бяха обсъдени ключови теми като ролята на ядрената енергетика за енергийната сигурност на Европа, стратегическото значение на АЕЦ "Козлодуй" за българската енергийна система и необходимостта от диверсифицирани доставки на ядрено гориво.
България вижда във Франция водещ партньор за развитие на ядрените технологии, благодарение на дългогодишния опит на страната в изграждането и управлението на ядрени мощности.
"Енергийната независимост и развитието на ядрената енергетика са ключови за устойчивото развитие и конкурентоспособността на европейските икономики. България трябва да използва стратегическите си партньорства и потенциала на своята енергийна система, за да допринася активно за бъдещето на европейската енергийна политика", подчерта Борисов.
Според него с общи усилия България и Франция могат да задълбочат сътрудничеството си в енергетиката и да бъдат силни партньори в изграждането на сигурна, чиста и устойчива енергийна система в Европа.
Очаквате ли честни избори на 19 април?
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR
Натоварен трафик по АМ "Тракия", шофьори се оплакват, че пътуването е изморително
ЦСКА се позабавлява с Ботев Враца
Сериозен проблем: Машините за президентските избори са изтекла гаранция
Пореден случай на брутално насилие между деца ВИДЕО
Отити при децата през лятото – рискови групи, профилактика и клинични особености
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
Пакистан кръсти първия си луноход „Джина-1“
Загадъчният сигнал „Wow!“ от космоса е уловен на 15 август 1977 г.
Постигнаха пълна ремисия при рак на бъбреците след клетъчна терапия
Заснеха уникално създание с прозрачна глава в „Зоната на здрача“
Езиковата мрежа на мозъка е по-голяма, отколкото се смяташе, откриха учени
ЦИК: Машините, на които ще гласуваме през октомври, са с изтекла гаранция
Портних: Дори картинките не са на Коцев. Ние му ги оставихме. Той просто ги наследи.
Златен медал: Стилияна Николова е световна шампионка на бухалки
На 28 юли 2061 човечеството ще види Халеевата комета
Китай бърза да обезвреди тиктакаща бомба със закъснител за имотния пазар
ЕС все още няма емисар, който да участва в преговори с Русия за Украйна
Тръмп иска да засили икономическия натиск върху Иран, какви са вариантите му?
Кадър на деня за 16 август