С голяма тъга съобщаваме, че екипът на Зоологическа градина София загуби своя скъп колега Иван Трифонов Иванов (бай Иван) – дългогодишен гледач на слонове, който почина на 3 февруари 2026 г. след кратко боледуване, написаха от зоологическата градина в София.
Ето и пълния текст на съобщението:
Роден е на 9 септември 1952 г. и прекарва младежките си години в Дерманци, където отрано се научава да бъде отговорен и трудолюбив и как да се грижи за животните, като помага на баща си и на дядо си в селската работа.
Биографията му е интересна с това, че след завършване на селскостопанския техникум е работил във военния завод в Сопот, където е придобил много технически знания и умения. Това му помага изключително много в работата по отглеждането на слонове в зоопарка в продължение на близо 20 години.
Преди да започне работа в зоопарка, е работил в милицията като отговорник за реда в хижите на Витоша. Но неговата най-голяма любов си остава Зоопарк София и по-специално работата в Слонарника и привързаността му към любимата слоница Артайда.
Зоологическа градина София инициира програма за работа със слоновете при защитен контакт, ръководена от Алан Рукрофт.
В продължение на няколко години гледачите на слоновете се обучават по тази система и извършват грижа за краката и други дейности, важни за добрата грижа за слоновете. Артайда и бай Иван развиват много тясна връзка на приятелство и взаимно уважение.
След Артайда той продължава да се грижи за другите две слоници – Луиза и Фрося, и да предава своя опит и професионални умения на новите гледачи.
Отиде си един дисциплиниран, отдаден на работата си, добър и почтен човек и колега. Поклон пред паметта му!
Снимка: Facebook
Удря ни мощна магнитна буря днес и утре
Какво ще решава Министерският съвет днес
Много горещо днес, чакат се рекордни жеги
Защо Перу отхвърли американските Abrams и германските танкове Leopard 2
Експериментална дъвка намалява HPV и бактерии в устата
Фруктозата подпомага метастазирането рака на яйчниците
Кърменето дава това, което никое друго хранене не може
Как да се предпазим от опасните последици на жегата?
Китай се утвърждава като световен лидер в производството на хуманоидни роботи
Кашалотите са най-шумните животни на планетата
Краят на света според Бредбъри: Избегнахме ли ядрена катастрофа на 4 август 2026 г.
Най-голямата дигитална камера в света, тази на „Вера Рубин“, засне над 650 000 галактики
Близо наполовина са намлели кражбите с взлом в ЕС за последното десетилетие
Електронната шофьорска книжка влиза в сила от 2030 г. в ЕС
Продължаваме да сме с най-ниската минимална работна заплата в ЕС
Ново 20: Полицаи се маскират като растения, за да ловят шофьори-нарушители
Внимание! Магнитна буря връхлита Земята днес и утре
Капиталовите разходи на SpaceX притесняват инвеститорите
AMD подобрява резултатите, но прогнозата за третото тримесечие разочарова инвеститорите
САЩ са изстреляли много от ракетите си и могат да останат "без карти" след войната в Иран
Dow Jones и S&P 500 достигнаха нови рекордни стойности