Във връзка с присъединяването на Република България към Еврозоната като 21-а страна член обмяна на банкноти от левове в евро по официалния валутен курс ще се извършва и от останалите 20 национални централни банки на държавите членки от Еврозоната, информира БНБ.
В периода от 1 януари 2026 г. до 2 март 2026 г. останалите национални централни банки от Еврозоната ще извършват безплатна обмяна на банкноти от левове в евро по неотменимо фиксирания обменен курс 1 евро = 1.95583 лева.
Без такси и комисионни
Обмяната ще се осъществява в съответствие с правилата, приложими в Евросистемата при въвеждането на еврото в нова държава членка. Националните централни банки в другите държави – членки от Еврозоната, прилагат дневен лимит за обмяна. Сумата за обмяна е ограничена до 2000 лева на клиент/трансакция на ден.
Обмяната ще се предоставя на определени за целта места във всяка национална централна банка от Еврозоната. За обмяната няма да се начисляват такси, комисиони и други разходи.
Тази мярка цели да осигури плавен преход към еврото при взаимодействие с останалите национални централни банки, като предостави на гражданите на Република България възможност за надеждна и безплатна обмяна на националната валута не само в страната, но и на територията на цялата Еврозона, през първите два месеца след въвеждането на еврото.
Обмяната на евро в БНБ
Обмяната на левове в евро от БНБ ще е на практика безкраен процес и ще продължи, докато това е необходимо.
Търговските банки и определени пощенски офиси в по-малки населени места, където няма представителство на търговски банки, също ще обменят безотказно левове в евро до изтичане на 12 месеца, считано от 1 януари 2026 г., т.е. до 31 декември 2026 г.
Стоянов с обвинение: Мирчев разпространява класифицирана информация
Костадинов постави под съмнение ефективността на новия Координационен съвет за инвестиции
Само за ден: Тол камерите хванаха 485 камиона нарушители
Ползите от моринга и нейният богат хранителен състав
От каква възраст бебето може да ходи на плаж?
10 признака, че менструацията наближава
Как да се справим със синдрома на неспокойните крака?
Розуелският инцидент: Как една тайна военна операция роди световен мит за НЛО
Експерти: Твърде много сателити ще направят астрономията „безсмислена“
НАСА разкри новия си план за лунна база: Ще изпрати марсиански робот с ядрен двигател
Земята ще бъде връхлетяна от най-мощната магнитна буря от март насам
Българин влезе в щаба на Новак Джокович за "Уимбълдън"
Д-р Асен Меджидиев бе избран за подуправител на НЗОК
Български огнеборци заминаха за Испания да гасят пожари
НАП продължава проверките край Варна
Над 500 пожара са станали във Варненско през юни
Депутатите избраха бившия здравен министър Асен Меджидиев за подуправител на НЗОК
Как Русия и Китай саботират подводните кабели под прикритието на морското право
Инфлацията в Швейцария се забавя за първи път от осем месеца
Google загуби съдебната битка с ЕС за глоба от 4,1 млрд. евро заради Android
преди 5 месеца
преди 5 месеца
преди 5 месеца