Комисията за защита на конкуренцията постанови две разпореждания, с които отхвърля двете жалби на "Жорент" ЕООД, срещу решението на заместник-кмета на Столична община за откриване на обществената поръчка с предмет: доставка на четири броя камиона с надстройка за нуждите на ОП "Доставка на 4 броя камиони с надстройка позволяваща вдигане на контейнери за нуждите на ОП Столично предприятие за третиране на отпадъци (СПТО) и решението за прекратяване на същата.
КЗК установи, че жалбоподателят не е доказал качеството си на "заинтересовано лице" по смисъла на Закона за обществените поръчки и по двете жалби, което е задължително условие за тяхната допустимост. И двете разпореждания подлежат на обжалване пред ВАС в тридневен срок, информира пресслужбата на общината.
Какво се казва в жалбите
Първата жалба на "Жорент" ЕООД е срещу решението на заместник-кмета на Столичната община за откриване на процедурата за доставка на четирите камиона.
Въпреки дадените указания и последващо представяне на данни, жалбоподателят не е представил доказателства, които да доказват качеството му на "заинтересовано лице", което има или е имало интерес от получаването на обществената поръчка и на което е нанесена или може да бъде нанесена вреда.
Посоченият в Търговския регистър широк предмет на дейност на жалбоподателя не е счетен за достатъчно основание, а представеният договор от 03.10.2025 г., удостоверяващ покупка на камион, не доказва опит или възможност за доставка на специализирана транспортна механизация.
Освен това от проверка в регистъра на обществените поръчки е установено, че дружеството не е участвало в обществени поръчки и няма сключени договори с възложители.
Предвид липсата на горепосочените обстоятелства, не се установява наличието на качеството "заинтересовано лице" от страна на жалбоподателя за оспорване на заложените от възложителя изисквания по конкретната обществена поръчка, нито че твърдените нарушения биха му нанесли някакви вреди. Поради неотстраняване на нередовностите в срока по чл. 199, ал. 4 от ЗОП, жалбата е върната на основание чл. 201, ал. 1, т. 2 и ал. 2 от закона.
Позицията на КЗК
Втората жалба е срещу решението на възложителя за прекратяване на същата процедура. Комисията прие, че "Жорент" ЕООД не е доказало наличие на правен интерес за обжалване на горепосоченото решение.
С прекратяването на обществената поръчка е постигната целта на първата подадена жалба срещу решението за откриване, а именно то да бъде отменено, като разглеждането на жалбата срещу решението за прекратяване само би забавило необосновано процедурата.
Освен това, проверка в електронния регистър установява, че дружеството не е подало оферта по поръчката, въпреки обратните твърдения.
Поради липсата на горепосочените обстоятелства и неизпълнение на указанията, КЗК отказва образуване на производство и връща жалбата на основание на чл. 201, ал. 1, т. 2 и ал. 2 от ЗОП.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)
Лудогорец продължава без грешка, Ботев (Пловдив) падна в Разград
Пламъци край бреговете на гръцкия остров Скирос, пожарът наложи превантивни евакуации (ВИДЕО)
България със сребро в отборната надпревара на Световното по художествена гимнастика
Милан разби Манчестър Юнайтед след зрелищен обрат
Отити при децата през лятото – рискови групи, профилактика и клинични особености
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
Загадъчният сигнал „Wow!“ от космоса е уловен на 15 август 1977 г.
Постигнаха пълна ремисия при рак на бъбреците след клетъчна терапия
Заснеха уникално създание с прозрачна глава в „Зоната на здрача“
Откриха неизвестен досега разлом под Ню Джърси, причинил земетресението от 2024 г.
Класация постави България сред най-добрите страни за пътуване на пенсионери
Пенсионните фондове с нов модел: Как да изберем между динамичен, балансиран и консервативен подфонд?
Проучване: Все повече българи предпочитат дрехи втора употреба
Изкуственият интелект назова професиите на бъдещето, някои от тях още не съществуват
Доктор: При прегряване човека трябва да се изведе на сенчесто място и да се охлади с мокри кърпи
Кадър на деня за 15 август
Руската блокада на Черно море срина износа на зърно от Украйна в разгара на жътвата
Военновременната икономика на Русия води до непосилен за компаниите ръст на заплащането
Симулация е разкрила уязвимост в доставките на алуминий за САЩ месеци преди войната с Иран
преди 8 месеца