Таксата за битови отпадъци се очаква да се увеличи между 3 и 5 пъти. Така, ако досега за един апартамент в "Люлин" сте плащали 200 лв., от следващата година четиричленно семейство ще трябва да отделя около 1 000 лв.
Това заяви лидерът на "Спаси София" Борис Бонев, като допълни, че в случай София да се окаже под влиянието на мафиотски фирми, таксата може да нарасне почти 10 пъти.
"Знам, че нещата не са толкова розови, колкото се представят публично. Това е извънредна ситуация и общината не трябва да се поддава на рекета на фирмите, участвали в обществената поръчка", допълни той.
Има ли нагласен търг
"Едни и същи фирми са кандидатствали за сметопочистване на съответните зони, само че в някои зони технически не са минали изискванията, а в друга са. Така накрая се получи едно перфектно разпределение - само една фирма успяла да мине техническа оценка. Това е твърде силен белег за предварително нагласен търг, в който фирмите са се събрали и са си разпределили пазара", подчерта Бонев, цитиран от "Фокус".
По думите му, когато се разпредели пазарът и има неконкурентни практики, цените за сметопочистване са по-високи.
Бонев добави, че кметът Васил Терзиев може да разчита на "Спаси София" в кризата.
"Посланието, което отправихме към кмета, беше: "Дай ни план за действие и ще получиш пълна подкрепа". Всеобщото схващане е, че това не е момент, в който да се генерират дребни политически победи. В момента говорим за 300 хил. души, чиито квартали са потънали в смет. Опасността това да се случи в цяла София до края на годината е абсолютно реална", коментира общинският съветник от "Спаси София".
Терзиев с твърда позиция
"Можех да оставя нещата да се случват, както са се случвали досега - най-лесно е "то така си беше". Избрах да не позволя хората, които десетилетия тъпчат града и държавата, да успеят да извият ръцете на софиянци и сега. Не защото съм герой, а защото всеки от нас трябва да намери куража да каже "стига", заяви по-рано столичният кмет.
В социалните мрежи се появиха клипове, според които хора от други квартали умишлено си хвърлят боклука в засегнатите райони.
Никол Кидман призна - била е лудо влюбена в Том Круз и затова се е омъжила за него едва на 23 години
Валентин Бенишев: Кариерата ми не е приключила, готов съм отново да вляза в клетката
Китай и Беларус засилват военното си сътрудничество на фона на напрежението с НАТО
Отити при децата през лятото – рискови групи, профилактика и клинични особености
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
Загадъчният сигнал „Wow!“ от космоса е уловен на 15 август 1977 г.
Постигнаха пълна ремисия при рак на бъбреците след клетъчна терапия
Заснеха уникално създание с прозрачна глава в „Зоната на здрача“
Откриха неизвестен досега разлом под Ню Джърси, причинил земетресението от 2024 г.
Класация постави България сред най-добрите страни за пътуване на пенсионери
Пенсионните фондове с нов модел: Как да изберем между динамичен, балансиран и консервативен подфонд?
Проучване: Все повече българи предпочитат дрехи втора употреба
Изкуственият интелект назова професиите на бъдещето, някои от тях още не съществуват
Доктор: При прегряване човека трябва да се изведе на сенчесто място и да се охлади с мокри кърпи
Кадър на деня за 15 август
Руската блокада на Черно море срина износа на зърно от Украйна в разгара на жътвата
Военновременната икономика на Русия води до непосилен за компаниите ръст на заплащането
Симулация е разкрила уязвимост в доставките на алуминий за САЩ месеци преди войната с Иран
преди 10 месеца