Пожарът в Пирин се възобнови. След седмица, в която огнищата само тлееха, в последните 24 часа, заради високите температури, пламъците тръгнаха в отделни участъци. Те обаче са в труднодостъпни райони и там гасенето е много трудно. От сутринта на терен работят хеликоптер "Кугър" и два шведски самолета. Те обливат с вода активираните огнища.
От въздуха се включиха хеликоптер на военновъздушните ни сили и двата шведски самолета.
"Повече от 160 човека продължават със своите усилия за ликвидиране и ограничаване на пожара в Пирин, определено техните усилия дадоха резултат и в момента две огнища създават проблеми на тези 160 човека, ако продължаваме така с лека реорганизация, надявам се че утре резултатът ще бъде още по-добър. 10 от пожарите са напълно загасени, върху 41 продължава нашата работа. Няма непосредствена опасност за населените места. Три от пожарите представляват по сериозна опасност за гората", коментира съветникът на министъра на вътрешните работи и бивш директор на ГД ПБЗН Николай Николов.
Ограничиха един от фронтовете в Сунгурларе
"Първият пожар е този от Средец, за който дойде новина, че е локализиран, вървят нещата към погасяването му. Вторият пожар в Сунгурларе - над 16 хил. дка е засегната площ, единия от фронтовете е ограничен, продължава работата по последния фронт", допълни той.
"Утре започваме рано сутрин с цел дислоцирането на силите и средствата навреме, тъй като теренът е труднопроходим, не се достига с автомобили, изисква се дълго време ходене пеш, за да стигнем навреме до последното огнище, което е най-високо, и да можем да го локализираме", поясни директорът на РСПБЗН-Благоевград главен комисар Валентин Василев.
Той уточни, че огънят е в близост до парк "Пирин".
"Имаме потвърждение, че има възможност да навлезе, но категорично трябва да бъдат извършени замервания, за да се установи дали е навлязъл. Пожарът не се разпространява стихийно, както бе предните дни тук. В момента пожарът е низов - горят сухи треви и листна маса", подчерта Василев.
"За да преустановим тотално наблюдението тук, трябва да има много вода, много вода, не можем с хеликоптери и самолети да доставим, тоест би било най-добре и природата да помогне. Дано догодина да успеем да въведем повече хеликоптери", допълни Николов.
Вижте повече в репортажа.
Коя е най-голямата заплаха, пред която е изправено човечеството?
Снимка: БГНЕС / Архив
Дженифър Анистън намери щастието с Джим Къртис
Барбара Палвин и Дилън Спраус очакват първото си дете
6 неустоими рецепти за италиански кексове
Как да разпознаем симптомите на артериалната хипертония?
Какво помага при колики?
Фондация „Нашите недоносени деца“ представя Харта на малките герои
Как се извършва лечението на RSV инфекция при бебето
Десетгодишно търсене на извънземни сигнали сред 70 000 звезди завърши без резултат
Има ли нещо сензационно в новите файлове за НЛО?
Ледена проба разкри най-дългата хроника на земния климат
Нов експериментален медикамент показва обещаващи резултати срещу рак на бъбреците
Исторически успех: DARA спечели "Евровизия" с "Бангаранга"
Мечка е убила млад мъж на Витоша
Колко струва един абитуриентски бал?
Русия съди легендарна лекоатлетка, противничка на Путин, за 80 евро
Турция предложи да се построи тръбопровод през България за 1,2 милиарда долара за военните нужди на НАТО
Bangaranga, България! DARA спечели "Евровизия"!
Кадър на деня за 16 май
Мечтата на Унгария за еврозоната променя облика на пазарите на облигации в региона
Кои милиардери ще определят развоя на може би най-скъпите междинни избори в САЩ?