Атанас Запрянов даде повече яснота относно разходите за отбрана

Виждаме потенциал в новите отбранителни инициативи на ЕС, посочи министърът

02.06.2025 • 17:10 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger
България ще се стреми да използва механизмите на ЕС за разкриване на по-голяма фискална свобода.
България ще се стреми да използва механизмите на ЕС за разкриване на по-голяма фискална свобода.

Министърът на отбраната Атанас Запрянов взе участие в среща на държавните и правителствени ръководители във формат Б-9 (Букурещ-9), във Вилнюс, Литва. За първи път в този формат бяха поканени да участват Дания, Исландия, Норвегия, Финландия и Швеция.

Срещата във Вилнюс се провежда в навечерието на Срещата на върха на НАТО в Хага (24 - 25 юни), с оглед предстоящите важни решения за по-нататъшна трансформация на Алианса.

Какво обсъдиха страните

Във фокуса на дискусиите бяха разходите за отбрана, възпиращия и отбранителен потенциал на НАТО, индустриалния капацитет и трансатлантическото сътрудничество.

Отделна сесия с участието на президента на Украйна Володимир Зеленски бе посветена на дългосрочната подкрепа за страната му.

На Срещата на върха в Хага следва да бъдат взети решения, надграждащи тези от срещите в Мадрид, Вилнюс и Вашингтон, които да допринесат за изграждане още по-силен и по-подготвен Алианс.

Увеличаване на разходите за отбрана ще допринесе за осигуряване на новите отбранителни планове и необходимите способности за възпиране и колективна отбрана. Повишаването на националната и съюзната готовност изискват общоправителствен подход във всички области.

Министър Запрянов подчерта, че на предстоящата Среща на върха на НАТО в Хага, Алиансът следва да препотвърди ролята си на основен гарант за колективната сигурност в Евроатлантическото пространство.

Той наблегна на значението на трансатлантическата връзка за гарантиране на адекватни на съвременните предизвикателства възпиране и отбрана и противодействие на тероризма. 

Как се харчат средствата за отбрана

По отношение на разходите за отбрана, той постави акцент върху важността не само да се заделят повече средства, но и тези ресурси да бъдат използвани по-ефективно, с отчитане на приоритетите в областта на сигурността и отбраната.

България ще се стреми да използва механизмите на ЕС за разкриване на по-голяма фискална свобода по отношение на разходите за отбрана, като същевременно се придържа към консервативна финансова политика, предвид очакваното присъединяване към Еврозоната.

"Виждаме потенциал в новите отбранителни инициативи на ЕС, които допълват усилията от страна на Алианса и оценяваме значимостта на индустриалното сътрудничество със САЩ, Великобритания, Канада, Украйна и партньорите от Индийско-тихоокеанския регион", посочи в заключение министър Запрянов.

Снимка: Министерство на отбраната


  • Последни
  • Четени
България виж всички Виж всички
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички