Всеки пети българин живее в бедност или 21,7% от населението. Основните характеристики на бедността са безработицата, ниското образование, по-високият брой на децата в домакинството, по-напредналата възраст, етносът. Рискът от изпадане в бедност се изразява и в конкретни лишения за домакинствата.
НСИ измерва ограниченията чрез 13 показателя за материални и социални лишения, сред които възможността за спестяване, почивка, поддържане на дома, покупка за жилище, автомобил, дрехи и обувки.
През 2024 г. около 46% от домакинствата – или близо 3 млн. души – не могат да посрещнат неочаквани финансови разходи като неотложен ремонт на жилището или колата, внезапно заболяване, подмяна на пералня или хладилник. Над 41% не могат да си позволят едноседмична почивка извън дома, над 39% – подмяна на стари мебели, а 19% – поддържане на нормална температура в жилището си. Всеки пети от хората над 16 г. се затруднява със закупуването на дрехи и обувки и няма дори и малка сума пари за лични нужди.
Това оповести в свой анализ пред БНР Зорница Славова от Института за пазарна икономика на база данни на Националния статистически институт.
Деца в бедност
Материалните лишения при децата намаляват през 2024 г., но остават сравнително високи. НСИ оценява ограниченията при децата също по 13 показателя. Най-голяма част от децата - 23%, са лишени от почивка извън дома, 21% нямат екипировка за игри навън (колело, ролери, кънки и др.), а 19% не могат да участват в редовни занимания с плуване, свирене на музикален инструмент и други.
Всяко десето дете няма нови дрехи, два чифта обувки или възможност за чествания на специални случаи (рождени и имени дни).
Близо 7% от децата нямат подходящо място за учене и писане на домашни, а 14% нямат подходящи за възрастта книги (без учебници и учебни помагала).
Снимка: freepik
Путин: Необходимо е да сведем до минимум последиците от терористичните удари
МВнР подкрепи исканията на служителите си, обеща диалог за бюджета
Силен вятър отнесе българи в морето край остров Лимнос, спасиха ги
Експерти: Промените във ВСС няма да дойдат отдолу
Киста на яйчника и защо е толкова често срещана?
Денталното здраве от детството до зрелостта: Детски вредни навици - биберон, смучене на палец, устно дишане и техните последици
Болестта на Бюргер има силна причинна връзка с тютюнопушенето
7 здравословни детски закуски
AI подкопава доверието: Невронните мрежи се научиха да заблуждават експертите
Китай ще изстреля за първи път ракетата „Чанджън-10B“ през юли
Европейско-китайската мисия Smile достигна работна орбита
Rocket Lab изстреля десетия сателит на Synspective
ЕРП Север стартира услуги по агрегиране чрез своята Виртуална електроцентрала
Военните оркестри на България и САЩ със съвместен концерт тази вечер във Варна
Започва лятната контролна кампания на НАП по Черноморието
Хиляди варненци са без вода в жегата
Киношкола „Братя Люмиер“ с три награди от национален конкурс за късометражно кино
Инфлацията в еврозоната ще бъде във фокуса на инвеститорите тази седмица
Катастрофа на политическия опортюнизъм
Азиатските пазари започнаха седмицата със смесени резултати
Австрия предлага ЕС да приюти Anthropic след ограничения АІ достъп от САЩ