Дни след водното бедствие - никой от засегнатите населени места не е получил известие от системата за ранно предупреждение BG-ALERT. От вътрешното министерство заявиха, че в случаи като този, когато е засегнат само определен район, това е задача на кметовете. Оказва се обаче, че това е непосилна задача за местната власт.
Година след внедряването на системата повече от една трета от българските общини, които имат право да оперират с нея, са подали заявления за обучение на свои служители. Това обаче така и не се е случило.
"Смятам, че на този етап има недоизяснени възможности", каза областният управител на Хасково д-р Стефка Здравкова.
Така системата за ранно оповестяване не влиза в действие в случаи като наводненията отпреди дни, които нанесоха сериозни щети в домовете на хората.
"Тук възниква въпросът как реално може да функционира тази система, тъй като нямаме актуална информация", каза зам.-председателят на УС на НСОРБ Иво Димов.
Затова от Сдружението на общините предлагат промяна в институциите, които да известяват жителите на населеното място.
"Много по-лесно това може да се случва през оперативните центрове на пожарната. Никой не бяга от отговорност", категоричен бе Димов.
В Гърция има специално министерство на климатичните кризи и гражданска защита, което отговаря за системата за ранно предупреждение. А местната власт е ангажирана само с изпълнението на протокола – като евакуация на хора, затваряне на пътища и други.
Вижте повече в репортажа.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR