Книгите на хартиен носител се завръщат, електронните остават на заден план

За изминалата година над 102 000 души са посетили библиотеката

23.04.2025 | 19:19 Редактор:

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 2:04
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 2:04
 
1x

Отбелязваме Световния ден на книгата и авторското право. За световната литература 23 април e символична дата, на която са починали едни от най-гениалните писатели на всички времена. 

Писателят Добромир Банев споделя, че имало период от време, когато електронните книги взели превес. Сега тенденцията е в полза на четенето. 

"Младите хора се връщат към книгата, да я държиш в ръце, да усещаш аромата на мастило, защото това е незаменимо като усещане, което мен ме обнадеждава до голяма степен. Книгата никога няма да умре, тя винаги ще бъде част от нашия живот. Това, което формираме в себе си като личности, се дължи не само на контактите, които сме сформирали, но и на книгите, които четем", сподели писателят.

Връща се интересът към библиотеката

По данни на Столичната библиотека за изминалата година над 102 000 читатели са посетили библиотеката, а заетите книги са били 715 000. 

"Интересът към библиотеките се възражда - към библиотеките като културни средища, като културни институции, дори като социални центрове, тъй като все повече млади хора се обръщат към библиотеките не само за удовлетворяване на образователни потребности, но и за работа, срещи с хора", коментира библиотекарят Светослава Тончева.

Въпросът с авторските права

Ръка за ръка с издаването на книги вървят и авторските права.

"Благодарение на новите технологии, днес е много по-лесно да се открива плагиатство. Затова напоследък често чуваме за случаи в различни държави, където се откриват примери за плагиатство от миналото - случаи, които едва сега, с помощта на технологиите, се установяват. В България носителите на авторски и сродни права могат да регистрират своя обект, така че да получават възнаграждения при използването", обясни адвокатът Емилиян Арнаудов.

Вижте повече в репортажа на Алекс Христов.

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR