Кооперациите имат значима роля в развитието на регионите и могат да допринесат за преодоляването на огромните регионални дисбаланси в страната чрез осигуряването на заетост и привличането на млади хора. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова при откриването на 13-ия Европейски форум на субектите на социалната и солидарна икономика. Събитието се организира от Националния съюз на трудово-производителните кооперации с подкрепата на Министерството на труда и социалната политика.
"Кооперативното движение е икономика от хората за хората“, подчерта Илияна Йотова в приветствието си към форума и сподели, че е от хората, които искрено вярват в силата на кооперативното движение, което има своето бъдеще и потенциал да се развива така, че да отговаря на съвременните условия.
Вицепрезидентът отбеляза, че 2025 г. е обявена от ООН за Международна година на кооперациите, а мотото избрано от Организацията в превод на български език е „Кооперациите съзидават по-добър свят“. „Глаголът "съзидавам“ на български е натоварен с особено значение – не просто да създадеш нещо с ръцете, ума, интелектуалните си възможности, съзидаването носи много повече, нещо красиво, което оставяш на поколенията“, отбеляза Илияна Йотова.
"Благодарение на хората, които се занимават с кооперативното движение кооперациите не просто не изчезнаха във времето, както доста доморасли политици ни обясняваха в началото на прехода през 90-те години, кооперациите се развиват и имат своето място“, подчерта вицепрезидентът.

По думите ѝ кооперативното движение е наследник на здрави традиции и дава добър пример, че нищо не може да бъде създадено и да има своето бъдеще, ако всеки решава, че началото започва от него.
"Днес, когато за съжаление в целия свят се говори повече за оръжие, за оръжейна промишленост и нови заеми, кооперациите са контрапункт на това говорене и тези действия“, посочи Илияна Йотова и припомни думите на президента на Европейската конфедерация на производствените кооперации и кооперациите за услуги Джузепе Гуерини, според когото кооперациите имат различна визия – "индустрия за мир“. Вицепрезидентът изрази съжаление, че думата „мир“ не само, че през последните години се забравя, но има и кресливи и гласовити сили, които натоварват таз с негативни послания.
Илияна Йотова призова отговорните държавни институции да подпомагат кооперативното движение чрез законодателни инициативи, социални политики, създаване на съвременни и иновативни условия за развитие и привличане на все повече млади хора в процеса.
Снимки: Прессекретариат на президента
Здравословно хранене в горещото време: 8 съвета, които да спазвате
Мат Деймън разкри тайната на почти 50-годишната си дружба с Бен Афлек
9 причини за трудно отслабване при калориен дефицит
Ранното излагане на захар се свърза с повишен риск от депресия и тревожност по-късно в живота
Младите донорски яйцеклетки не компенсират напълно стареенето на матката
Ухапвания от насекоми през лятото при децата
Екипи на РЗИ ще активират мобилното приложение „еЗдраве“ в цялата страна
Учени: Човешката еволюция изостава драстично, а причина за това е AI
Ракета на SpaceX се е насочила към Луната: Очаква ли ни зрелищен сблъсък през август?
Венера се оказа „жива“ планета: учени откриха неочаквано движение
Астронавти на НАСА може да останат завинаги на Луната след историческото кацане
Все повече шофьори избягват посещението при автомонтьор
Вижте защо не трябва да зареждате телефона си от USB портове в колата
Чист ли е въздухът във Варна? Проверете онлайн в реално време
29 422 фиша и 3044 акта написа КАТ за седмица
България отново е в топ 3 по инфлация в ЕС
Американските индекси отчитат седмични спадове заради разрастващата се война в Близкия изток
Кинокритик: Малките филми показаха на големия Холивуд силата на разказа
Опозиционата консервативна полска партия PiS се разцепи
Илияна Йотова ще се кандидатира за президент на изборите през есента