Шефът на пловдивската пожарна - старши комисар Васил Димов, беше отличен за пожарникар на 2024 година. Той получи почетен знак на МВР втора степен заради овладяването на огнените стихии в Пловдивско. Сред наградените са и негови колеги от цялата страна, както и доброволци.
Пожарите оставят отпечатък
Борбата с пожарите в Цалапица и Катуница, както и тези в горите около Пловдив, продължили с дни, завинаги ще останат в съзнанието на старши комисар Димов. Ключова в критичните моменти е добрата организация на терен.
"През цялата година много ефективно използвахме всички възможности, както и на международните екипи. Много сложна обстановка беше в две от вилните зони, където пострадаха много имоти на хора - Отец Паисиево и Дондуково. Това беше сложна обстановка, труден достъп. Много бързо трябваше да се ориентираме дали има наличие на хора", спомня си той.
Сред доброволците, отличени за участие в борбата с огнената стихия, е Мартин Георгиев, който наравно с огнеборците помага при пожарите в Хисаря и Отец Паисиево.
"Имаше огромен и невиждан за мен пожар. Бяха кадри, които бях виждал миналата година в Гърция и не можех да повярвам, че това нещо е стигнало при нас", разказа той.
Взривове разтърсиха Гара Елин Пелин
В края на месец юли миналата година складове за пиротехника избухнаха в село Гара Елин Пелин. Загинаха четирима души. Първи на мястото тогава са Георги Георгиев и екипът му.
"Първото, което видяхме, е огромно задимяване и имаше взривове. Разбрахме, че има хора и първото нещо, което направихме, е да влезем и да им помогнем на тези хора. Заварихме ги и ги изведохме на безопасно място до качване на линейката. Трудни са такива моменти, когато помагаш на хора, когато възможността за помагане е малка", заяви Георгиев.
Благодарност към работата на отличените изказаха директорът на пожарната - главен комисар Александър Джартов и вътрешният министър Даниел Митов.
"Миналата година беше изключително тежка за нас в оперативно направление", коментира Джартов.
"Пазете честта на професията и винаги бъдете пример", посъветва вътрешният министър.
По данни на Европейската информационна система за горски пожари, през миналата година у нас са изпепелени почти 450 000 декара или малко над 50% от общо изгорелите площи за последните 5 години.
Вижте повече в репортажа на Антония Яворова.
Знаци, че той не ви харесва
Според първите екзитполове Чиприан Чуку ще е кмет на Букурещ
Хранителен режим при Хашимото
Стартират нови национални програми за скрининг на колоректален и цервикален рак
Защо корейското кимчи е полезно за имунната система?
Инфекция с Campylobacter при деца – как да я разпознаем?
Януарска „Витлеемска звезда“: Три планети в уникален парад около Слънцето
Почистването на орбитални отломки може да се превърне в печеливш бизнес
Съоснователят на Neuralink стартира проект, който може да промени човешката еволюция
Роботът Optimus е усвоил бягането, движейки се почти като човек
Бръшлянът масово убива дървета във варненските паркове
Мъск зове: Европейският съюз да бъде премахнат!
Благомир Коцев даде първо интервю след ареста (ВИДЕО)
Евакуираха с вертолет трима от бедстващите моряци край Ахтопол
Кубратската „Коледна топлина“ организира детско парти в клиника във Варна
Среброто и медта засенчват златото като топ метали с наближаването на 2026 г.
Само благословията на Тръмп няма да помогне на Джей Ди Ванс да стане президент на САЩ
Как западните автомобилни компании промениха стратегията си спрямо Китай
Надзорният съвет на НЗОК одобри проекта за бюджет на касата за 2026 г.