Данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ) показват, че цените на повечето основни хранителни стоки на борсите у нас тръгват надолу през първата седмица на февруари.
Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, през седмицата падна с 0,22 процента до 2,261 пункта. Миналата седмица ИТЦ беше на ниво от 2,266 пункта. Базовото равнище на ИТЦ - 1,000 пункта, е от 2005 г.
От зеленчуците поскъпване има единствено при картофите - с 0,9 на сто до 1,31 лева за килограм, и морковите – с 0,5 на сто до 1,29 лева за килограм. Най-голям спад се наблюдава в цената на доматите, която е с 10,5 на сто по-ниска – 2,96 лева за килограм, следвана от краставиците – с 9,4 на сто надолу до 3,21 лева за килограм. По-евтини тази седмица са също зелето – със 7,9 на сто до 1,37 лева за килограм, зрелият кромид лук – със 7,8 на сто до 1,20 лева за килограм, и зелената салата – с 2 на сто до 1,19 лева за брой. Минимален е спадът на цената на зрелия чесън – с 0,4 на сто до 6,05 лева за килограм.
При плодовете, наблюдавани от ДКСБТ, през изминалата седмица поскъпват единствено грейпфрутите – с 1,1 на сто до 2,58 лева за килограм. Най-осезаем е спадът на цената при ябълките – с 13 на сто до 1,62 лева за килограм. По-евтини са също портокалите, които отстъпват със 7,1 на сто до 1,94 лева за килограм, мандарините – с 1,6 на сто надолу до 2,55 лева за килограм, и лимоните – с 2,3 на сто по-малко до 2,25 лева за килограм. Минимално е намалението при бананите – с 0,1 на сто до 2,70 лева за килограм.
Кравето сирене поевтинява с 1,8 на сто до 11,53 лева за килограм, а кашкавалът тип "Витоша" поскъпва с 0,9 на сто до 17,77 лева за килограм. Киселото мляко (3 и над 3 процента масленост) е надолу с 1,8 на сто и се купува по 1,33 лева за кофичка от 400 гр., докато прясното мляко (3 процента масленост) е нагоре с 1 на сто до 2,40 лева за литър. Кравето масло (пакетче от 125 грама) запазва цената си от миналата седмица и се търгува по 3,11 лева за брой, предаде БТА.
Цената на пилешкото месо се вдига с 1,7 на сто до 6,49 лева за килограм, а тази на яйцата (размер М) отстъпва със 7,5 на сто до 0,32 лева за брой на едро.
Оризът е с 3,1 на сто по-евтин и достига 3,32 лева за килограм, а зрелият фасул – с 1,6 на сто до 4,34 лева за килограм. Лещата обаче е по-скъпа с 1,5 на сто и се търгува по 4,41 лева за килограм. Цената на олиото отстъпва с 0,7 на сто до 3,25 лева за литър, на брашното тип 500 – с 6,3 на сто до 1,43 лева за килограм, а на захарта – с 3,6 на сто до 1,87 лева за килограм.
Снимка: pixabay
Възраждането на военните кораби в Европа води до завръщане на британските корабостроители
Южна Корея започва първата си програма за ракети „въздух-въздух“
Любимата TikTok звезда на Италия: 84-годишна баба призовава инфлуенсърите да работят
Вдовецът на Тина Търнър си има нова приятелка, влюбен е в 60-годишна американка
Хранителен режим при Хашимото
Стартират нови национални програми за скрининг на колоректален и цервикален рак
Защо корейското кимчи е полезно за имунната система?
Инфекция с Campylobacter при деца – как да я разпознаем?
Съоснователят на Neuralink стартира проект, който може да промени човешката еволюция
Роботът Optimus е усвоил бягането, движейки се почти като човек
Открита е уязвимост в механизма за възстановяване на ДНК на раковите клетки
Blue Origin представи проектиран с AI източник на енергия за Луната
Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Кадър на деня за 5 декември
S&P 500 отчита четвърти пореден ден на ръст и се повишава с 0,4% за седмицата
Всяко второ предприятие у нас разполага със собствен уебсайт
Гръцкият парламент одобри покупката на ракетни системи за 650 млн. евро от Израел