БСП с призив до всички партии в НС без ДПС-НН за намиране на консенсус в парламента

"България е на прага на конституционна криза", заявиха от коалицията

02.12.2024 • 18:46 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger
Време е да се загърби тясно партийния интерес, призоваха от БСП.
Време е да се загърби тясно партийния интерес, призоваха от БСП.

Първото заседание на 51-ото Народно събрание започна на 11 ноември и все още продължава. Ние се намираме в безпрецедентна ситуация и е наложително да намерим изход от нея. Република България е на прага на конституционна криза, а влизането в такава ще предизвика тежки последици за развитието на страната. Разпадът на държавността вече е видим и доведе до блокаж на законодателния орган. Време е да се загърби тясно партийния интерес, за да се покаже държавническо отношение и лидерство. Това заявяват от "БСП-Обединена левица" в призив за намиране на консенсус в 51-ото Народно събрание до ПГ на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, "Възраждане", АПС, ИТН, МЕЧ.

Позицията на БСП:

В опит да бъде намерен изход от ситуацията, ние проведохме редица двустранни срещи с представители на всички парламентарни групи без "ДПС – Ново начало". На тях срещнахме разбиране и висока оценка за качествата на нашия кандидат за председател на парламента доц. Наталия Киселова. "БСП – Обединена левица" сме твърдо убедени, че нейната експертиза, безупречна репутация и надпартийност могат да бъдат основа за обединение в тази трудна ситуация. На фона на тежкото разделение и противопоставяне на политическите сили в 51-ото Народно събрание, доц. Киселова може да бъде обединителната фигура.

Изборът на председател на Народното събрание ще позволи да се пристъпи и към избор на негови заместник-председатели, както и ръководства на парламентарните комисии. Съществуващата практика е ясна, но на фона на силните съмнения и рекордния брой жалби срещу изборните резултати в Конституционния съд, народните представители следва да се съобразят с обществените настроения при избори на ръководни органи. Ние от "БСП – Обединена левица" декларираме, че ще го направим с конкретни политически действия.

Ние от "БСП – Обединена левица" считаме, че чисто математическият избор на председател и негови заместници няма да доведе до реално функциониращо Народното събрание. По този начин се отваря път за плаващи мнозинства и нелегитимнo влияние върху депутати, както и приемане на спорни решения без ясна политическа отговорност. Без силна юридическа експертиза, първият сред равни трудно ще се противопостави на тези явления.

Уточняването на непосредствена законодателна програма на 51-ия парламент няма да бъде лесна задача. Затова ние заявяваме, че е време да седнем на една своеобразна кръгла маса, да се обединим около председател на Народното събрание с безспорен авторитет в лицето на доц. Киселова и да уточним спешните законодателни инициативи, по които да започнем работа. Няма яснота какъв проект за бюджет следваща година ще бъде внесен и кога ще бъде гласуван. Това поставя под въпрос нормалното функциониране на цели системи като социалната, здравна и образователната.

Предлагаме като основа за дискусия обединяване около няколко примерни общи парламентарни действия, сред които:

- Законодателна дейност (Закон за Бюджет 2025 г., промени в ЗСВ, промени в ИК);  

- Избор / обновяване на държавни органи, които Народното събрание изцяло или частично формира  (омбудсман и негов заместник, членове на Сметна палата, член на Конституционния съд);

- Създаване на временни парламентарни комисии по случаи, оставили съществени съмнения в обществото.

Изразяваме готовност да организираме обща среща във вторник в удобно за шестте формации време. Очакваме вашия отговор, както и съставът на вашите преговорни екипи.

Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)


  • Последни
  • Четени
1
1 rate up comment rate down comment 0
Айде стига с лицемер
преди 1 година
БСП - ново начало ще продължава да се срива електорално все повече и повече, ако не престане с манипулациите. Разпадът на държавността е закономерен резултат от целенасочен 35- годишен грабеж, а това дали има или няма НС, МС и т.н. по никакъв начин не влияе върху обикновените хора. Ние решаваме проблемите си въпреки пречките, които вие създавате.Вашето пребиваване във властта само задълбочава кризата, а не я решава. Всички знаем, че чакате чичо Дончо да ви нареди иска ли правителство, или не. Сигнализирай за неуместен коментар
България виж всички Виж всички
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички