На 30 ноември е Андреевден. Имен ден тогава празнуват Андрей, Андрея, Андриан, Андриана, Първан. Според народните вярвания от този зимен празник денят започва да расте, колкото едно царевично зърно. Ето защо според традицията на празничната трапеза трябва да има ястия с боб, леща, булгур, жито и други.
Друго народно поверие гласи, че денят се нарича още и Мечкинден. Легендата разказва, че свети Андрей единствен от апостолите нямал празник, та възседнал една мечка и отишъл при Бога. Господ му казал: "Който тебе не празнува, да го язди твоя кон". Затова на 30 ноември в определени региони на България варят царевица и я прехвърлят през комина, като казват: "На ти, мечко, варен кукуруз, да не ядеш суровия и да не ядеш стоката и човеците".
Според стара традиция сутринта рано се взима от наедрялото зърно, за да се хвърли в камината нагоре, за да растат високо всички житни растения и да са едри като набъбналата царевица. В някои райони на страната част от варивата се раздават за здраве и берекет из махалата, а на други места не изкарват храната от дома, за да не изнесат плодородието.
Четете повече в az-jenata.bg.
Как се справяте с поскъпването на живота?
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)