Предвиждаме да внедрим наземни генератори със сребърен йодид по време на активната противоградова защита. В две зони на територията на страната, където не е позволено да се използват ракети и самолетен способ, ще изградим мрежа от генератори. Това сподели заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов по време на среща с Клод Берте, директор на Националната асоциация за изследване и борба с атмосферните бедствия (АНЕЛФА) във Франция и специалиста в тази област проф. Хосе Луис Санчес от Университета в Леон, Испания, съобщиха от Министерството на земеделието и храните (МЗХ).
На срещата присъстваха и представители на държавни институции, научни и браншови организации в сектор земеделие. Той коментира още, че затова сега проучваме опита и на останалите страни, за да може по най-ефективния начин да въведем този защитен метод.
По време на срещата Клод Берте и проф. Луис Санчес представиха френския и испанския опит в борбата с градушките чрез използването на генераторите. Те подчертаха, че този метод, одобрен от Световната метеорологична организация, се използва успешно във Франция и Испания в зони, където въздушното пространство е ограничено, което прави традиционните ракетни и самолетни методи неприложими.
При прилагането му се наблюдава до 40% намаляване на енергията на градушката, която е пряко свързана с пораженията върху земеделската продукция. Освен това, методът е по-икономичен и лесен за внедряване, тъй като не изисква високо квалифициран персонал и може да се използва в урбанизирани зони без ограничения на въздушното пространство.
В МЗХ е сформирана работна група
Заместник-министър Капитанов информира, че в МЗХ е сформирана работна група, която работи в тясно сътрудничество с Националния институт по метеорология и хидрология и други институции, ангажирани с борбата срещу градушките. Експертите отчитат настъпилите климатични промени и зачестилите екстремни природни явления.
Той съобщи също, че се предвижда изграждането на нови полигони и ракетни площадки в областите, които понастоящем не са защитени чрез ракетния метод.
"Планираме изграждането на 25 нови ракетни площадки, които ще разширят обхвата на съществуващите командни пунктове. Освен това, ще създадем и нова защитавана зона с 28 ракетни площадки", обясни Капитанов.
Заместник-министърът благодари на директора и експертите от АНЕЛФА за споделения опит и добри практики, като изрази надежда и за напред тясното сътрудничество в областта на противоградовата защита ще продължи. В рамките на визитата си у нас Клод Берте и проф. Санчес ще посетят командни пунктове и ракетни площадки от системата на ИАБГ.
Снимка: архив, БГНЕС
Битка за власт: Бързо съставяне на кабинет и дълбоки реформи
Защо ОАЕ напуска ОПЕК и какво означава това за петролните пазари?
Изгладнели мечки завладяха села в Румъния
Нови молекули дават надежда за възстановяване на нервните увреждания при множествена склероза
Има една емоция, която ни носи смисъл и ни кара да виждаме света с нови очи
Бронхиална астма – симптоми, диагностика и съвременно лечение
Защо мобилността е толкова важна, колкото и силата?
Ново поколение Т-клетъчна терапия постига 45% пълна ремисия при рак на кръвта
Компанията AltoVolo извърши първи полет с прототип на въздушно такси
Метеорният поток Ета-Аквариди достига своя пик: Защо е специален
Астрономи откриха необичайна звезда, която напуска Млечния път със скорост от 523 км/с
Проф. Михаил Константинов: Учуди ме отсъствието на лидера на ПБ на консултациите при президента
България привлича чужденци със сигурност и качество на живот
"Възраждане" потресени от думите на Гълъб Донев за нов дълг
Концесиите на магистралите: ефективност или скрито прехвърляне на сметката към гражданите?
На Гергьовден: Временно затварят движението на автомобили в центъра на Варна
Трайчо Трайков: България е подготвена за енергийни сътресения
Тим Крейгхед: Експанзията на рисковото инвестиране в Европа изисква ново поколение
Обединените арабски емирства поемат по свой собствен път