Вносителите от "Възраждане" отново обясниха, че в автоматите за лекарства няма да има такива, които се взимат само с рецепта. Депутатите хем подкрепят идеята за вендинг машини за лекарства в малките населени места, хем пък изразяват и своите притеснения. От утре се очаква да започне и обществено обсъждане, така че да се направят правилните поправки в законопроекта.
"Лекарствени автомати, в които ще се предлагат лекарствени продукти, които не са по лекарско предписание. Говорим за лекарства от първа необходимост", уточни Маргарита Генчева от "Възраждане".
От ПП-ДБ подкрепят идеята, но имат и притеснения.
"Възрастните хора няма да могат да се справят с част от нещата, които трябва да се правят с вендинг машините, защото са нова технология. Вендинг машината струва 180 000 лв.", обясни председателят на здравна комисия Александър Симидчиев.
Законопроектът беше приет с мнозинство в пленарната зала миналата седмица. А идеята - създаването от страна на държавата на денонощни аптеки в малки, отдалечени и труднодостъпни населени места, където такива няма, както и изнесени извън помещенията на аптеките вендинг машини за лекарства.
"Лекарствата, които ще бъдат в тези автомати, в голяма част от европейските страни може да ги купите от супермаркетите", добави Андрей Чорбанов от "Има такъв народ" (ИТН).
Законопроектът засега е приет само на първо четене в НС, но преди второ разглеждане ще претърпи поправки.
Вижте повече в репортажа на Аксения Мирчева.
Снимка: БГНЕС
Ходенето по срещи плаши Джейсън Съдейкис
Медиците да пестят от сапун и тоалетна хартия
Костадинов: Срам ме е, че Коцев управлява Варна
Дентално здраве от детството до зрелостта: Смяната на зъбите – кога е в норма и кога изисква консултация
Психиатрична помощ, ТЕЛК и домашно насилие на фокус в здравното министерство
Ето колко крачки трябва да правим на ден, за да сме здрави
Хранителни интоксикации - как да ги разпознаем?
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
Нови правил в ЕС: Колите вече трябва задължително да имат рециклирани материали
Симона Радева получи 3,6 години затвор за укриването на Семерджиев
За седмица: КАТ написа 30 759 фиша и 3304 акта
Внимание! Volvo забрани на собствениците да зареждат XC40
30 пияни и дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
Трафикът в Ормузкия проток расте, Иран е изнесъл 20 млн. барела петрол за седмица
Илюзорен ли е мирът на Доналд Тръмп в Близкия изток?
България излиза от „сивия списък“ за пране на пари
Консултант: Служителите от по-ниско ниво саботират дигитализацията на бизнеса