Пияни служители и хора в безпомощно състояние откри полицията в Дома за хора с умствена изостаналост в село Драганово. В петък следобед кметът на Горна Оряховица, служители на общината и полиция влизат в Дома. Проверяващите се натъкват на стряскаща гледка.
"Те си обикалят из двора, много от тях са в беззащитно състояние, някои легнали по земята, други си събули гащите. Гледката беше потресаваща", сподели Николай Рашков.
Незабавно на служителите е направен тест за алкохол с дрегер. Пробата на трима от служителите е положителна, като тази на фелдшера отчела 1,71 промила.
"Не смятам, че в това състояние той може да полага някакви грижи за хората. Другите бяха служители по поддръжката, които се оправдаха, че на обяд пили по една бира. За тях ще има забележка, другият трябва категорично да бъде дисциплинарно уволнен", заяви кметът на Горна Оряховица.
80 болни с различна степен на умствена изостаналост живеят в дома в Драганово. И преди е имало сигнали, дори съмнения за злоупотреби с парите на домуващите, каза още Николай Рашков.
"През годините сме чули, че има много злоупотреби с пари на потребителите. Говори се, че има и злоупотреби с имоти на потребителите, но това не е доказано. Говори се, че на работното място много хора употребяват алкохол и работното им време минава в гуляй, а не в грижи за хората", коментира още градоначалникът.
Хора от селото разказаха, че от години в селото се носят слухове за нередностите в дома. "Пият и ги тормозят", призна граждани на селото.
Междувременно стана ясно, че Районна прокуратура - Велико Търново се е самосезирала и е разпоредена проверка.
Вижте повече в репортажа.
Кикбоксьорът Драгомир Петров е готов за двубоя срещу японеца Мияги
Румен Радев ще е новият премиер на България, вижте всички министри
Столична община получава управлението върху парк "Врана" и съседен терен
Откриха потенциално ново лечение за прееклампсия при бременност
Какво се случва с гръбначния стълб по време на сън и защо Octaspring ни спасява?
ЕС с нова стъпка за по-бърз достъп на пациентите до иновативни медицински технологии
Хипоталамична аменорея – как стресът и недохранването спират овулацията?
Нарастващият туризъм в Антарктида носи риск от зарази
В Шотландия откриха мистериозен изкуствен остров, по-древен е от Стоунхендж
Китай разработи революционна „желязна“ батерия с 16-годишен живот
Учени тестват реанимиране на сърце в Космоса – системата е уникална
Вижте кои са предложените от Радев министри
Президентът връчва първия мандат за правителство на "Прогресивна България"
На последното си заседание: Кабинетът одобри безплатни противогрипни ваксини за деца до 17 г.
Драгомир Петров е напълно готов за тежък сблъсък с японец на SENSHI 31 Gladiators
България даде старт на Giro d’Italia 2026 в Бургас
Румен Радев предложи кабинет с четирима вицепремиери и едно министерство по-малко
Правителството одобри данъчни облекчения за дарения за подпомагане на спорта
175 млн. евро вече са разплатени на общините по програмата за саниране на жилищни сгради
Ограничаването на метановите емисии ще компенсира блокирания газ заради Ормузкия проток