Вчера Европейската комисия одобри 170 милиона лева в подкрепа на българското земеделие. Европейската помощ ще е в ограничен размер и ще е под формата на преки безвъзмездни средства, а право на нея ще имат селските стопани претърпели загуби заради войната в Украйна.
Стоян Христов отглежда 70 крави и още 70 телета във Великотърновското село Плаково. Казва, че средства, които очаква да получи, ще покрият част от най-неотложните му разходи, но трайно проблемите остават.
"Аз лично ще ги използвам за покриване на кредита и за подготвяне на кампанията за прибиране на фуражите. Всичко е временна помощ, която да закърпи положението. Няма ли дълготрайна политика в сектора, всичко отива на ликвидация. Никой не може да си помисли с тези средства да направи капиталови инвестиции, или разширяване и подобрения. Държавата изцяло трябва да се насочи към реализацията на продукцията, която се произвежда и в зърнопроизводството и месопреработвателните предприятия и млечните мандри", на мнение е Христов Христов.
Пресмята, че изхранването на стадото му на ден струва около 500 лева. Ако използва Европейските субсидии изцяло за храна, то средствата ще стигнат за по-малко от месец.
"План-сметка не може да се направи, защото времената са динамични. Отново стоката ни седи. Вече не говорим за продаване под себестойност, а че изобщо не можем да продаваме, защото българският преработвател се е ориентирал изцяло към вносна суровина. Нашите телета стоят угоени във фермата, всеки ден ги храним, но няма реализация. Предлагат ни се някакви смешни пари, ние сме принудени да продаваме на тях, за да можем да реализираме продукция и да си вземем подпомагането и кръгът е омагьосан. Ние нямаме право да продаваме на физически лица", споделя Христов.
Преди година Стоян Христов ликвидирал стадото си с овце. Категоричен е, че политиката в момента стимулира единствено прекупвачите и унищожава българското животновъдство.
Вижте повече в репортажа.
Знаете ли какво ще се промени, след като следващата седмица влезе в сила въздушен и морски Шенген?
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR
Няма пострадали, евакуираха около 300 души след взривовете във военния завод край Трявна
Стотици културни събития са под въпрос заради липса на пари
Украинец пробва да подкупи полицай с 20 евро при регистрация на кола
Крадци отмъкнаха пари и повредиха икони в параклис в село Свирачи
Фруктозата улеснява метастазирането при рак на яйчниците
Бебето отказва шише – какви могат да бъдат причините?
Често срещана инфекция на кожата през лятото – импетиго
Дентално здраве от детството до зрелостта: Менопауза и орално здраве - хормоналният фактор в устната кухина
По-опасен от „Титаник“: Каква зловеща тайна крие потъналият преди 70 години лайнер
НАСА тества сгъваема антена за марсианските хеликоптери SkyFall
НАСА удължи живота на „Вояджър 2“ с уникална операция от 21 млрд. км разстояние
Откриха мистериозен пещерен охлюв в Китай, от който съществуват само три екземпляра
Пак взривове в завод на Емилиян Гебрев
Окошариха жена за кражба на алкохол и козметика от магазин във Варна
Арестуваха грабител, пребил и ограбил 34-годишен мъж в центъра на Варна
Дрогиран шофьор се блъсна челно в друга кола в центъра на Приселци
Пиян шофьор предизвика катастрофа край Варна и избяга
Експерт: Идва краят на многослойните опаковки, мономатериалите се превръщат в норма
Икономистите очакват Швейцария да не повиши основните лихви преди средата на 2027 г.
Revolut получи пореден банков лиценз - този път във Франция
Наемането на служители във Великобритания дава признаци на възстановяване