Възможностите за задълбочаване на двустранното партньорство и гарантирането на сигурността и стабилността в Европа обсъдиха на среща в президентската институция държавният глава Румен Радев и министърът на външните работи на Република Естония Маргус Цахкна. Двамата подчертаха традиционно добрите отношения между България и Естония, включително партньорството в рамките на международни организации и инициативи.
Поставен бе акцент върху взаимния интерес от последващо задълбочаване на двустранното сътрудничество в сферата на високите технологии, дигитализацията, транспортната свързаност, енергетиката и образователния обмен.
Държавният глава изрази интереса на страната ни към опита на Естония в изграждането на електронно управление – сфера, в която балтийската република има значителни постижения. Министър Цахкна подчерта силното доверие на естонските граждани към електронното правителство и отбеляза, че именно то е ключът за бързата модернизация на страната и успешното противодействие на корупцията.
На последните парламентарни избори през март 2023 г. повече от 50% от бюлетините в Естония са подадени онлайн и това е знак за доверието на гражданите в сигурността на изборния процес, отбеляза Маргус Цахкна.
По време на разговорите бяха отбелязани рисковете за регионалната сигурност и стабилност, произтичащи от продължаващата война на Русия срещу Украйна, чиито вторични ефекти засягат икономическите и социални системи на страните от Европа. Президентът Радев изрази надежда за възможно най-скорошно намиране на път със средствата на дипломацията за преустановяване на войната, по начин, който да гарантира зачитането на принципите на международното право.
Обща бе позицията, че укрепването и разширяването на регионалната транспортна и енергийна свързаност е от ключово значение за справяне с прекъснатите вериги на доставки на стоки и енергийни ресурси.
Снимка: Прессекретариат на президента
10 здравословни причини да хапвате диня през лятото
Астрономическото лято идва със слънце и температури до 33 градуса
Дентално здраве от детството до зрелостта: Смяната на зъбите – кога е в норма и кога изисква консултация
Психиатрична помощ, ТЕЛК и домашно насилие на фокус в здравното министерство
Ето колко крачки трябва да правим на ден, за да сме здрави
Хранителни интоксикации - как да ги разпознаем?
Човешкият ум може да не е уникален: Учени стигнаха до необичайни заключения
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Днес е третата неделя след Петдесетница: Честваме събор на светите Доростолски мъченици
Днес настъпва астрономическото лято
Германия се класира за елиминациите на Мондиал 2026
Нидерландия разби Швеция с 5:1 на Мондиала
И тримата пострадали работници на АПИ са с опасност за живота
Кадър на деня за 20 юни
Как ястребовата политика на централните банки влияе на пазарите на акции?
Преломен момент настъпва във войната в Украйна
Енергийният министър очаква споразумението с "Боташ" да се предоговори до един-два месеца