Кой е бащата на панелното строителство и колко време Тодор Живков е бил столичен кмет?

Борис Ангелов описва делата на 64 градоначалника в книгата "Кметовете на София"

29.10.2023 | 11:20 Редактор: Елеонора Танева

Историята на столичните градоначалници е толкова интересна, че редица журналисти и писатели се опитват ги съберат в книга за поколенията. Журналистът Борис Ангелов издава книгата "Кметовете на София", в която са описани делата на 64 кмета.  

"Идеята се роди по много интересен начин, слизах от кметския кабинет на "Московска" 33 и там има подредени покрай стълбите портрети на кметовете на София. Обикновено съм минавал оттам, без да обръщам внимание, просто в този ден спрях погледа си върху портрета на Алекса Квартирников, един от кметовете на София с това забележително име. Реших да проуча какъв е този човек - оказа се, че е бащата на панелното строителство", разказа Борис Ангелов. 

Историята помни много забележителни личности, които са оставили следи в нашата столица, сред които се прокрадват имената на Ради Радев, който дава на София девиза "Расте, но не старее", Харалампи Карастоянов, последният възрожденец на кормилото на столичния град, и Иван Панев, оставил след себе си знакови обекти за столицата като Централната жп гара и булевард "Ленин", днес "Цариградско шосе".

"Ради Радев е останал в историята с това, че е отнел концесиите за електричеството и за трамваите, които са били съответно френска и белгийска и е платил за това с поста си, защото след като Франция е от печелившите страни в Първата световна война, се оказва, че той пада от власт, без да има вина", коментира Борис Ангелов.

Той сподели също, че като кмет проф. Карастоянов е направил две училища, започнал е строежа на още 8, това са били едни от първите училища в София. Той е основоположник и на българската фармация и българската токсикология.

Мнозина от нас знаят историята за втория най-дълго управлявалия кмет на София - Иван Иванов, човекът, който спасява 300 000 столичани по време на бомбардировките в края на Втората световна война. Основната му цел е построяването на рилския водопровод, с него той докарва на софиянци една от най-чистите води за пиене.

"Изключително важно е да се оцени неговата роля като евакуатор на София при англо-американските бомбардировки през 1943-44 година. Само си представете, че по време на тях са унищожени над 12 000 сгради в София, представете си тогава много по-малка София, 5-6 пъти по-малка, колко много са 12 000 сгради, а загиналите са 2500 души", уточни Ангелов.

Малко известен факт е, че и Тодор Живков е бил и кмет на София, но за кратко.  Първоначално Живков трябва да бъде градоначалник 2 години, но след смъртта на Георги Димитров неговият зет и нов лидер на БКП Вълко Червенков издига Тодор Живков в партийната йерархия. Така вместо 2 години, Живков е кмет на София в продължение на малко повече от половин година.

Вижте повече в репортажа на Йоана Великова.