Основното е да се търси широко съгласие, което да отговаря на това в обществото. Постигнато е някакво съгласие в посоката на конституционната реформа. Това каза министърът на правосъдието Атанас Славов по време на Комисията по конституционни въпроси.
По думите му се забелязва съгласие по основни и големи теми. Първата е идеята за разделянето на ВСС на две със спазването на адекватния баланс с парламентарната и професионална квота.
Втората тема е, че трябва да има реформи на функциите на главния прокурор и посоката и те да бъдат балансирани за взаимен контрол и включване на работа на колективни органи.
Третата тема е достъпът на гражданите до КС, а четвъртата тема е въвеждане на стандарти за работа на служебните правителство. Според правосъдния министър в момента няма такива. "Радвам се, че съществена част от политически сили заявяват готовност да развият това съгласие, а до есента да се конструира широк обществен дебат", посочи той.
Според министър Славов проблемът за нацията и идентичността е изключително важен.
"Ние трябва да знаем къде е България в този процес. Единият репер е православието, другият - българският език. Основатели на българската демократични държава са записали много важно нещо - единството на българската нация. Конституцията ни е почти стерилна от позоваването на конституционната и историческата традиция", добави той, цитиран от "Фокус".
Министерство на правосъдието ще подкрепи работата на Комисията по конституционни въпроси в парламента относно конституционните промени.
Снимка: БГНЕС
Зоуи Кравиц и Хари Стайлс правят 2 сватби
Пожар избухна на товарни кораби в иранско пристанище
Как да преобразим балкона без ремонт
Руски удари убиха 21 души в Украйна, Зеленски: Цинизъм!
Нови молекули дават надежда за възстановяване на нервните увреждания при множествена склероза
Има една емоция, която ни носи смисъл и ни кара да виждаме света с нови очи
Бронхиална астма – симптоми, диагностика и съвременно лечение
Защо мобилността е толкова важна, колкото и силата?
Пещерата Шове: Уникални праисторически рисунки, запазени в продължение на хилядолетия
Ново поколение Т-клетъчна терапия постига 45% пълна ремисия при рак на кръвта
Компанията AltoVolo извърши първи полет с прототип на въздушно такси
Метеорният поток Ета-Аквариди достига своя пик: Защо е специален
Бюджетът и съдебната реформа основни теми на консултациите при Йотова
Няма достатъчно военни лекари за мисии зад граница
Александър Бубиа: Ударът върху хората с цените е огромен
Проф. Михаил Константинов: Учуди ме отсъствието на лидера на ПБ на консултациите при президента
България привлича чужденци със сигурност и качество на живот
Спадът на петролните цени осигури възходящ завършек на сесията за щатските индекси
ЕС разширява достъпа до данни за ДДС, за да засили борбата с трансграничните измами
Макрон номинира Еманюел Мулен за ръководител на Френската централна банка
Belayer: Към момента има 2 дадени лиценза и около 20 отказа по MiCA