Премиерът, министрите на правосъдието и на вътрешните работи с остра критика към една от партиите в българския парламент. За да обрисува действията на "Възраждане", Денков си послужи с думи на професора-социолог Георги Фотев.
"В българския парламент вилнее неофашистка партия. Тя шества и в националните медии. Обявена е война на европейските ценности, каквито са и фундаменталните български ценности. България ще загуби битката за своята европейска идентичност без вярната и смела европейска позиция на медиите", заяви Денков.
С този цитат от професор Георги Фотев премиерът се обърна с призив към институциите да предприемат действия срещу призивите за насилие, които се отправят от партия "Възраждане".
"Моят призив е и към другите институции, към президентството, към другите партии в НС и извън него, дали те смятат, че е нормално да се активират през последните месеци все повече призивите за насилие, включително и за насилие спрямо политическите фигури в НС" , каза Денков.
Според премиера става дума за изяви на членове на "Възраждане" по време на различни протести и митинги, както и за отправени призиви за насилие чрез публикации в социалните мрежи.
"Също така апелираме към партия "Възраждане" да се върне към действията, които съответстват на законите на страната, защото част от тези действия изискват проверка дали не става дума за нарушение на нашите закони", допълни премиерът.
Вътрешният министър Калин Стоянов призова да не се провокира насилие и омраза.
"Лично съм се разпоредил на директорите на ОДМВР да бъдат особено внимателни и да се намесват внимателно, когато има провокации, бунтове въстания и насилия. Депутатския имунитет не е привилегия" отбеляза министърът на правосъдието", подчерта Стоянов.
Министърът на правосъдието Атанас Славов призова компетентните органи да направят проверки и ако е необходимо, да възбудят производство и допълни, че насилието в политическия процес компрометира идеята за конституционна демокрация: "Използването на имунитета за заобикаляне на административна или наказателна отговорност е злоупотреба с право."
Вижте повече в репортажа на Даниела Владимирова.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев/ Bulgaria ON AIR
Песков: Руските власти трябва да бъдат предпазливи на фона на заплахите на Киев
Росен Желязков апелира: Нека протестите да бъдат мирни
Костадинов: Най-доброто за България е кабинетът да падне още днес
"Коледните чудеса на България" е инициатива на 8 граждански организации
Селективен мутизъм: Как да се справим с мълчанието на детето
Основният рисков фактор за подагра всъщност е генетичен
Отбиване на бебето
София е домакин на кампанията „5 минути за здраве“ с безплатни изследвания чрез иновативни технологии
Космическа изолация: Търсят доброволци за странна мисия, плащат по 23 хил. евро
Уникално откритие в Александрия: Археолози се натъкнаха на кораб от Древен Египет
Комета може да унищожи Земята, твърди религиозен лидер
Астроном от НАСА с научни доказателства за произхода на Коледната звезда
Желязков: Демокрацията изисква да чуваме различното мнение, дори когато то не ни харесва
Велосипедистите във Варна с благороден жест към дете
¼ от местата за паркиране в "зелената зона" на Варна са освободени
Oпитват да изтеглят танкера Kairos на пристанището в Бургас
По примера на София и Пловдив: И Варна забранява старите коли
Трейдърите вече очакват ЕЦБ да вдигне лихвите през 2026 г.
Доналд Тръмп се закани да смени "лошия" шеф на Фед
С 15% до 2,7 млрд. евро растат онлайн продажбите на продукти и услуги у нас през 2025 г.
Русия забранява телефонните разговори с "враждебни" държави