Правосъдният министър Атанас Славов коментира решението на ВСС за предсрочното прекратяване на мандата на главния прокурор Иван Гешев.
"На ход е президентът, той няма срок, в който да издаде указа. Самата процедура предполага бързо произнасяне, няма конституционни и законови пречки това да стане в разумен срок", заяви Славов.
По думите му няма причина жалбата на Гешев до Конституционния съд да бъде повод за отмяна на решението на ВСС.
"Делото в КС още не е допуснато, не е основание за държавния глава да спре процедурата. Мотивите на ВСС са ясни, те бяха представени в най-дългото заседание на Съвета, продължило близо 24 часа. Има достатъчно основания, които да обосноват отстраняването на Иван Гешев", категоричен беше правосъдният министър.
Той уточни, че на практика "процедурата е необжалваема".
Славов също така изрази мнение, че отсъствието на Иван Гешев при взимането на решението не трябва да е причина то да бъде атакувано.
"Гешев не присъства, но имаше право на защита във всеки един етап на производството, той избра да отиде на предварително подготвена визита в Страсбург. Това беше негова преценка, той отзова адвоката си и сам се лиши от възможността да упражни своето право на защита", каза още министърът.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)
Няма леки наркотици и няма такива, които не пристрастяват
Колин Фарел се появи с красива дама на червения килим - разберете коя е тя
Явор Гечев: Новият дълг отива за фискалния резерв, а не за харчене
Натали Портман чества 45-тия си рожден ден, демонстрирайки сладкото си бременно коремче
Дентално здраве от детството до зрелостта: Смяната на зъбите – кога е в норма и кога изисква консултация
Психиатрична помощ, ТЕЛК и домашно насилие на фокус в здравното министерство
Ето колко крачки трябва да правим на ден, за да сме здрави
Хранителни интоксикации - как да ги разпознаем?
Човешкият ум може да не е уникален: Учени стигнаха до необичайни заключения
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Нидерландия разби Швеция с 5:1 на Мондиала
И тримата пострадали работници на АПИ са с опасност за живота
Седмичен хороскоп 22 юни - 28 юни 2026
Зеленски върна отличието "Орден на Белия орел" на Полша
Утре настъпва Астрономическото лято
Кадър на деня за 20 юни
Как ястребовата политика на централните банки влияе на пазарите на акции?
Преломен момент настъпва във войната в Украйна
Енергийният министър очаква споразумението с "Боташ" да се предоговори до един-два месеца