Митрополит Киприан: 24 май е символ на преклонението на народа пред духовността и вярата

Негово Високопреосвещенство призова "да видим в сърцата си живителната сила на родния си език"

24.05.2023 | 09:55 Редактор: Петя Кръстева
Митрополит Киприан: 24 май е символ на преклонението на народа пред духовността и вярата

"Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост е празник на българския дух. 24 май е алегория на родната ни душа, стаила и съхраняваща пламъка на словото, символ на преклонението на народа пред духовността и вярата. Ден благословен, роден от великото дело на създателите на славянската писменост Св. св. Кирил и Методий, които с Божията благодат ни даряват глаголицата. Стореното от тях е над времето", заяви Негово Високопреосвещенство Старозагорския митрополит Киприан по повод 24 май.

По думите му "вече единадесет века народът ни носи в сърцето стореното от  светите Солунски братя, изнамерили не само първата славянската азбука, но и поставили началото на славянската книжнина и духовна култура".

"Паметта на свети Кирил и свети Методий е скъпа за нас и всички славяни. С усърдие и много труд, те превеждат на старобългарски книгите на Свещеното Писание, както и най-нужната богослужебна литература. Този превод в различни редакции съществува над хиляда години. Българската православна църква още от дните на свети цар Борис приютява в съкровищницата си святото дело, за да даде възможност на чедата си да възрастват чрез него. Под нейния покров учениците на светите братя продължават духовното им дело. Особено благодатни са трудовете на св. Наум и св. Климент Охридски, въоръжили стотиците свои ученици със силата на словото, изпращайки ги да просвещават народа ни", отбеляза той. 

"После топлината на родното писмено слово се понася от Йоан Екзарх, св. Евтимий Търновски, св. Паисий Хилендарски и хиляди знайни и незнайни труженици и апостоли на народополезното дело. С пера и сърце, те оставят след себе си духовен поток, понесъл българските думички с всичките им багри и светлина. Горнилото на робства и теготи не успяват да затулят устрема на този поток. Благодарение на сърцатите ни предци, на вярата и родолюбието им, той и сега е пълноводен и укрепващ", допълва митрополитът.

Той призовава "да видим в сърцата си живителната му сила и да осъзнаем енергията на родния си език, съхранил българската душа с трепетите и страданията ѝ, с тихото ѝ кръстоносене, с надеждите и любовта ѝ, със спасителната ѝ вяра".

Снимка: Старозагорска митрополия