Меджидиев: Местата за хеликоптерни площадки на болниците са уточнени

По думите на министъра на здравеопазването предстои обсъждане дали отговарят на изискванията

28.02.2023 | 17:28 Редактор: Михаела Димитрова
Меджидиев: Местата за хеликоптерни площадки на болниците са уточнени

В момента междуведомствената работна група, ангажирана с въвеждането на спешна медицинска помощ по въздух, работи в посока да имаме сформирани медицински екипи и изградена инфраструктура преди у нас да пристигнат първите хеликоптери. Това съобщи министърът на здравеопазването д-р Асен Меджидиев на брифинг в здравното министерство след второто заседание на работната група.

По негови думи предстои Министерството на транспорта да обяви обществена поръчка за осигуряването на два хеликоптера на лизинг, като целта е те да пристигнат у нас преди заложените в Плана за възстановяване и устойчивост. Първият от общо шестте хеликоптера, които ще бъдат осигурени от италианската фирма "Леонардо", ще пристигне в България на 15 декември тази година.

Той обясни, че екипът на МЗ вече е уточнил местата в страната, на които е възможно да бъдат изградени хеликоптерни площадки с оглед нивото на компетентност на съответните лечебни заведения и комплексността на медицинската помощ, която могат да предоставят.

Днес здравният министър е предоставил списъка с потенциалните локации на министерствата на отбраната и на транспорта, за да преценят експертите дали са подходящи и дали отговарят на съответните изисквания. След това ще бъдат обявени обществените поръчки за изграждане на площадките. 

Генералният директор на Държавния авиационен оператор ген. Златко Златев посочи, че Планът за възстановяване и устойчивост предвижда в страната да бъдат определени пет оперативни бази за разполагане на хеликоптерите.

"На този етап предвиждаме една от базите да бъде в Долна Митрополия, Плевен, а другата на летище „Враждебна“. Полетите ще се изпълняват през светлата част на денонощието, каквато е и световната практика. Трябва да се има предвид и че говорим за нов тип летателни апарати и нов тип подготовка", допълни той.

Здравният министър съобщи още, че паралелно с това започва структурирането на Национален координационен център, който ще има за задача да ръководи оказването на медицинската помощ по въздух.

"Вече е готова и програмата за обучението на медицинските екипи, като първоначално курсовете ще преминат 20 екипа – лекари и медицински сестри, като лекарите ще бъдат анестезиолог-реаниматори. Курсът на обучение ще бъде с продължителност три седмици", стана ясно още от думите на министър Меджидиев.

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR