Последните 16 млн. лв. за компенсации на ВиК дружествата в страната заради поскъпването на тока през месеците май и юни 2022 г. вече са окончателно изплатени. Програмата за компенсиране на непредвидените разходи на дружествата от отрасъл ВиК за потребена електрическа енергия е одобрена с Решение № 105 от 02.03.2022 г. Общият размер на средствата за компенсиране на водните дружества от 46 млн. лв. бяха осигурени по бюджета на Фонд "Сигурност на електроенергийната система", съобщиха от пресцентъра на МРРБ.
Компенсациите на ВиК операторите за двата месеца трябваше да бъдат изплатени най-късно до 31 декември 2022 г. Необходимите средства за всяко дружество бяха установени след определяне на разликата между фактическите разходи на електроенергия за м. май и за м. юни, доказани със съответните документи и предварително разчетените и заложените в цените им разходи при предоставяне на ВиК услугите, одобрени от независимия регулаторен орган. Целта на програмата бе да надгради мярката за компенсиране с фиксирана сума на 1 MWh за всички стопански субекти. Прилагането ѝ за дружествата от отрасъл ВиК се наложи, за да се компенсират загубите в резултат на поскъпналия ток на свободния енергиен пазар. По този начин се постига стабилизиране на финансовото състояние на дружествата, възможност да погасяват просрочени задължения за електроенергия и да гарантират непрекъснатост и по-добър достъп до ВиК услугите.
Администрирането на програмата се извърши от Министерството на регионалното развитие и благоустройството със съдействието на Министерството на енергетиката и Фонд "Сигурност на електроенергийната система". Създадени бяха предпоставки за подобряване на работата на дружествата, намаляване на междуфирмената задлъжнялост и за срочно изпълнение на инвестиционните им програми.
До момента общо по всички одобрени от правителството програми за 2021 и 2022 г. са изплатени над 95 млн. лв.
Снимка: БГНЕС / Архив
Петима от загиналите при катастрофата на хеликоптер в Кения са американци
Земетресение стресна жителите на Нови пазар в Сърбия
Идва ли краят на ол инклузива?
Какво е анафилактичният шок?
Контраст-усилена мамография – кога се използва вместо обикновена мамография или ЯМР?
Треска от долината Рифт – арбовирусна инфекция, която се предава и при контакт със заразени животни
Депресия и тау патология могат да стоят зад рисковото шофиране в напреднала възраст
Генно инженерство: Създадоха първите в света напълно хипоалергенни кучета
Учени провериха 129 галактики за извънземни мегаструктури
С какво са свързани последните мисли на човек на прага на смъртта
Институтът SETI предлага да търсим ресурси в космоса с орбитален лазер
Без ток във Варна на 21 август 2026
АЕЦ "Козлодуй" е с намалена мощност от днес
Времето във Варна на 26 май 2025
Почитаме паметта на апостол Тадей и на свещеномъченик Симеон Самоковски
Шишков ще посети Варна в рамките на инициативата „Регионите говорят“
Фокусът на войната в Украйна се измества все повече към ударите в тила, а не на фронта
Бесънт: САЩ ще наложат на Иран "най-тежките санкции в историята"
Тихомълком Meta стана един от най-големите АІ потребители на Microsoft
ЕС ще увеличи средствата за контрол на границите в Мароко след кризата в Сеута