Съдът отхвърли иска за временно отлагане на прилагането на най-спорната разпоредба на Мобилен пакет I - връщането на камионите до мястото им на регистрация.
През месец октомври 2021 г. Република България внесе иск за отлагане на мярката до окончателното решение на Европейския съд по делото, заведено от България и още 8 държави членки на ЕС (Полша, Кипър, Унгария, Литва, Латвия, Естония, Малта и Румъния).
Действията на българската държава бяха наложени от драстичната промяна на икономическата действителност, както и доказани необратими последици върху околната среда (принудителните празни курсове на камионите ще доведат до покачване на въглеродните емисии). През 2020 г. Съюзът на международните превозвачи сигнализира за сериозни социално-икономически последици от мярката сред българския транспортен бранш.
"С решението си Европейският съд на практика отказа всякаква възможност за намаляване на вредите от прилагането на Мобилен пакет I. Официална информация от страна на българското Министерство на транспорта и съобщенията все още няма. Каква е позицията на българската държава, как е била аргументирана позицията ни и как тя ще защити транспортния си бизнес - също", се посочва в позиция на Съюза на международните превозвачи.
В позицията се изтъква, че в "условията на тежка икономическа криза, България е оставена без стратегическа транспортна политика, а браншът е в ситуация, в която получава информация и подкрепа от ресорните министерства на останалите 8 държави членки".
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Тежка катастрофа на надрусан шофьор, 16-годишен е с опасност за живота
Константин Проданов за кабинета "Радев": Този състав означава летящ старт
Клубът на богаташите: Коя европейска страна ще има най-много свръхбогати през 2026 г.?
Божидар Божанов: Едва ли ще видим смели реформи от опитни бюрократи
Ролята на уреята в грижата за кожата
Асимптоматична форма на болестта на Алцхаймер и ролята на хромогранин А в когнитивния спад
Рибеното масло може да забави възстановяването на мозъка при травма
Как нарушеният синтез на хемоглобин при таласемия води до анемия?
„Афелион“: Европейската космическа агенция влиза в света на видеоигрите
Човешкият мозък обработва реч дори в безсъзнание
Учени създадоха свръхточни топлинни карти на Марс за търсене на ресурси
Япония създава елитна група за търсене на извънземни
На конна база „Виница“ се проведе турнир по прескачане на препятствия
Мъж не спря на червено и после опита да подкупи варненски полицаи
Радев обяви имената в кабинета от парламентарната трибуна и даде важни обещания
Спипаха шофьор във Варна с почти 3 промила
Слънчево време над по-голямата част от страната днес. На някое места ще вали
Илон Мъск е призован във Франция, за да отговаря по наказателни обвинения
Петролът леко поскъпва след разменените удари между Иран и САЩ*
Неуместна ли е еуфорията на пазарите?
Украйна предупреди чужденци да не ходят в Москва, Русия признава, че не може да се защити*