Природният газ ще играе значителна роля в процеса на декарбонизация в Югоизточна Европа и ще допринесе пряко за бързия енергиен преход. Това каза министърът на енергетиката Александър Николов пред участниците в осмата министерска среща на Консултативния съвет за Южния газов коридор. Форумът се проведе на 4 февруари 2022 г. в гр. Баку, Република Азербайджан.
В своето изказване министър Николов акцентира върху ролята на Южния газов коридор за диверсификация на източниците и маршрутите за доставка на природен газ за европейските страни.
"Със стартирането на доставки от Азербайджан за Европейския съюз чрез новата преносна инфраструктура последната година отбеляза нов етап в развитието на проекта и доказа неговата решаваща роля за повишаване на енергийната сигурност в европейските страни", посочи министърът на енергетиката.
Той обърна внимание върху критичната роля на природния газ в контекста на високата волатилност на енергийните цени през последните месеци, съобщиха от Министерството на енергетиката.
"Стабилните доставки от нашия стратегически партньор Азербайджан са ключов фактор за смекчаване на негативните ефекти върху икономиката, породени от високите енергийни цени", подчерта министър Николов.
По неговите думи, в този контекст България има интерес да получава допълнителни количества от Азербайджан.
"Българската страна подкрепя силно разширяването на доставките през Южния газов коридор към Югоизточна Европа и Западните Балкани. По-нататъшната интеграция на енергийните пазари в региона ще ни позволи да изработим правилните отговори на предизвикателствата, свързани с енергийните цени", акцентира още министър Николов.
Той припомни, че през 2021 г. България получи първите количества азербайджански природен газ. Така страната ни изпълнява стратегическия си приоритет за диверсификация на източниците и маршрутите за доставка на синьо гориво.
Министър Николов акцентира и върху ролята на интерконектора Гърция - България за подобряване на енергийната сигурност чрез осигуряване на достъп до Южния газов коридор и терминала за втечнен природен газ в Александруполис, Гърция, където нашата страна има 20%-но дялово участие.
"България ще продължи да работи активно по всички газови проекти, които осигуряват диверсификация на източниците и маршрутите за доставка", заключи енергийният министър.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Ейса Гонсалес се обясни в любов на Григор Димитров
Манолова: Заради надценките цените са безобразно високи, потребителите са смачкани
Актьорът Дилън Спраус и съпругата му чакат бебе
Краят на войната Русия - Украйна или нов етап от конфликта?
Как да разпознаем симптомите на артериалната хипертония?
Какво помага при колики?
Фондация „Нашите недоносени деца“ представя Харта на малките герои
Как се извършва лечението на RSV инфекция при бебето
Нов експериментален медикамент показва обещаващи резултати срещу рак на бъбреците
Патент за дистанционно управление на човешки клетки предизвика спекулации
Осмоъгълни звезди и зловещо извънземно послание се крият в секретните файлове на ФБР
Британската „Зона 51“ е в центъра на вниманието: Очевидци съобщават за призраци
Първи заразен с хантавирус в Румъния
Си Дзинпин ще посети САЩ през есента
Мотористи протестираха с шествие по два лъча във Варна
Конкурс на Обсерваторията във Варна е част от честванията по случай Международния ден на светлината
Дисципът на БФС обяви, че няма убедителни данни за расизъм на мача Черно море - Ботев
„Бъдещето: От образование до кариера“ поставя фокус върху уменията, които ще определят пазара на труда
"Доверие ОХ" вписва в устава възможност за увеличение на капитала до 75 млн. евро за 5 години
Кевин Уорш вече няма добра причина да понижи лихвените проценти
Европейските фондови борси потъват в сянката на инфлацията и кризата във Великобритания