Вдигането на максималния осигурителен праг, което беше обявено, че ще стане от началото на 2022 г., се отлага за средата на следващата година.
Финансовият министър Асен Василев все пак е направил малка отстъпка по въпроса за максималния осигурителен доход – увеличението му е отложено за средата на 2022 г. Това става ясно от окончателния текст на публикуваното коалиционното споразумение за съставяне на правителство.
В частта на споразумението за законодателната програма е записано, че максималният осигурителен доход трябва да бъде обвързан със средната работна заплата с определен коефициент, определен след консултации със социалните партньори. За целта обаче е необходима промяна в Кодекса за социално осигуряване, а тя пък е планирана да бъде направена до средата на следващата година.
През последните седмици, когато беше лансирано вдигането на максималния осигурителен праг, от IT сектора – където са едни от най-високите заплати в страната – изразиха несъгласието си с тази мярка, припомни money.bg.
Сега IT секторът ще има няколко месеца да се подготви за промяната и да преразгледа бизнес плановете си. Всъщност това беше и най-голямото притеснение на компаниите от сектора – че промяната ще се случи в последния момент при вече изготвени фирмени бюджети.
В коалиционното споразумение е записано още, че "с цел запазване на данъчните нива, максималният осигурителен праг да се определи въз основа на анализ и на база историческите нива на съотношение към средна работна заплата през последните 5 години."
Предложението на Асен Василев по време на коалиционните преговори беше този коефициент да е 2,3. Като се имат предвид неокончателните данни, може да се пресметне, че максималният осигурителен доход може да се увеличи и с по-малко от първоначално изчислените 450 лв.
В средата на 2022 г., когато се предвижда да бъде въведен новият максимален осигурителен праг, се планира и актуализация на държавния бюджет. Това беше съобщено от премиера Кирил Петков още в първия ден на новото правителство.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Тежка катастрофа на "Сточна гара" в София (СНИМКИ)
В пълен състав: Кейт и Уилям за първи път с трите си деца в Шотландия
ГДБОП: 300 000€ са открити в домовете на задържаните във "Факултета"
Украинските машини на войната: роботи с картечници и гранатомети срещу руските сили
Експериментална дъвка намалява HPV и бактерии в устата
Фруктозата подпомага метастазирането рака на яйчниците
Кърменето дава това, което никое друго хранене не може
Как да се предпазим от опасните последици на жегата?
Китай се утвърждава като световен лидер в производството на хуманоидни роботи
Кашалотите са най-шумните животни на планетата
Краят на света според Бредбъри: Избегнахме ли ядрена катастрофа на 4 август 2026 г.
Най-голямата дигитална камера в света, тази на „Вера Рубин“, засне над 650 000 галактики
Близо наполовина са намлели кражбите с взлом в ЕС за последното десетилетие
Електронната шофьорска книжка влиза в сила от 2030 г. в ЕС
Продължаваме да сме с най-ниската минимална работна заплата в ЕС
Ново 20: Полицаи се маскират като растения, за да ловят шофьори-нарушители
Внимание! Магнитна буря връхлита Земята днес и утре
САЩ са изстреляли много от ракетите си и могат да останат "без карти" след войната в Иран
Dow Jones и S&P 500 достигнаха нови рекордни стойности
Анализатор: Ценят се AI компании, които могат да обяснят големите си харчове
Експерт: Отговорността при действията на AI е недостатъчно покрита