Все повече хора имат желание да теглят кредити, показват предварителните данни на Българската народна банка (БНБ) към края на юни.
Ръстът на потребителските заеми е с 9% спрямо година по-рано. В края на юни жилищните заеми са 12,945 млрд. лв. и нарастват на годишна база с 14,5%.
През юни 2021 г. заемите се увеличават на годишна база с 6,4%. Кредитите за фирмите нарастват с 3,2% на годишна база през юни (4,1% годишно повишение през май) и в края на месеца достигат 35,563 млрд. лв. Кредитите за домакинствата са 27,112 млрд. лв. в края на юни и спрямо същия месец на миналата година се увеличават с 10,4%.
Заемите за работодатели и самонаети лица в края на миналия месец са 385,9 млн. лв. и се понижават с 0,6% в сравнение с юни 2020 г., като годишното понижение през май беше 3,6%. Кредитите, предоставени на финансови предприятия, в края на юни са 4,702 млрд. лв. и в сравнение с година по-рано се увеличават с 9,2%.
Паричното предлагане в България нарасна с 13%. В централната банка изчисляват, че в края на миналия месец "широките пари" достигат 118,615 млрд. лв., докато през май бяха 118,192 млрд. лв. Най-бързоликвидният им компонент - т. нар. "тесни пари", който включва парите извън банките и безсрочните депозити на фирми и разплащателни влогове на домакинствата, през юни расте със 17,5% на годишна база, след 17% годишен ръст през май.
Продължава тенденцията на ръст на спестяванията в банките. В края на юни спестяванията на неправителствения сектор са 96,773 млрд. лв., като годишното им увеличение е 12,1%. Депозитите на бизнеса са 29,356 млрд. лв. и в сравнение с юни 2020 г. се увеличават с 12,9%.
Спестяванията на финансовите предприятия нарастват с 15,4% на годишна база през юни, при 6,9% годишно повишение през май, като в края на миналия месец са 3,627 млрд. лв.
Депозитите на домакинства и фирмите, които ги обслужват, в края на юни са 63,790 млрд. лева и се увеличават с 11,6% спрямо същия месец на миналата година, пише "Монитор".
В БНБ пресмятат, че нетните вътрешни активи в края на юни възлизат на 71,317 млрд. лв. Те се увеличават с 9,5% спрямо същия месец на 2020 г. (9,5% годишно повишение през май).
В края на миналия месец основният им компонент - вътрешният кредит, възлиза на 72,039 млрд. лв. и нараства спрямо юни с 10,2%. През юни вземанията от неправителствения сектор се увеличават с 6,4%, като достигат 69,443 млрд. лв. Статистиката показва, че през май имаха същия годишен ръст.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Възможно ли е в Украйна да се произведат избори по време на война?
Отварят за движение новоизградения участък от бул. “Рожен”
Песков за изказването на Рюте: Безотговорно
Ботев Вр победи Добруджа след дузпи в мач за Купата
Чрез микропластмасата се разпространяват опасни бактерии
Клиника по неврохирургия в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ отпразнува своята 20-годишнина
Защо се будим малко преди алармата?
Наследствена ли е шизофренията?
Част от амазонската тропическа гора вече е частна собственост
На повърхността на луната на Юпитер – Европа, е забелязан гигантски черен „паяк“
Лунната почва може да съдържа следи от земната атмосфера
Антитела, проектирани от изкуствен интелект, ще бъдат тествани на хора
101 проверки на обекти и лечебни заведения извърши РЗИ за седмица
Ръководството на Спартак (Варна) покани феновете на открита беседа
Тръмп допуска загуба за партията му на изборите
Очаква ни сняг за Нова година
Няма данни за пострадали българи в Австралия
Кадър на деня за 14 декември
Защо товарният железопътен транспорт в САЩ отделя повече емисии от въглищните централи?
Берлин се превръща в глобален дипломатически център през следващите дни
ЕС се готви за важна седмица, в която трябва да покаже на Тръмп, че не е „слаб“