"Днес се сбъдна една мечта по отношение на спешната помощ – даваме старта на строителството и реконструкцията в рамките на големия инвестиционен проект за модернизация на спешната медицинска помощ. Заради пандемията имаше известно забавяне в реализацията на дейностите по проекта, но днес то е наваксано и започваме с изграждането на нова сграда от 140 кв. м за филиала за спешната медицинска помощ в град Бяла“, заяви министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов, който присъства на "първата копка" в Бяла.
Друг компонент на проекта е осигуряването на 400 линейки за нуждите на спешната помощ в страната, от които доставени вече са 280.
"Това, което се случва, е гордост както за министерството, така и за всички служители в системата на спешната помощ, защото по този начин гарантираме равен и навременен достъп на българските граждани до съвременна медицина", коментира още проф. Ангелов.
На журналистически въпрос относно необходимостта от въвеждането на допълнителни противоепидемични мерки здравният министър за пореден път подчерта, че на този етап това не се налага. Националният оперативен щаб следи на дневна база нивата на заболяемостта в страната, както и всички показатели, свързани с разпространението на коронавирусната инфекция у нас. В четвъртък тази седмица министерството ще разполага с данните за заболяемостта за последните 14 дни, а въвеждането на нови мерки е обвързано с преминаването на прага от над 200 заболели на 100 хил. души население за последните две седмици.Пред медиите проф. Ангелов коментира и поставянето на ваксини срещу Ковид-19 от общопрактикуващите лекари.
"Комуникацията ни с общопрактикуващите лекари е изключително добра. От средата на януари регионалните здравни инспекции са в контакт с тях, като сме помолили в рамките на месец и половина всеки лекар да изготви списъци с желаещите да бъдат имунизирани“.
"Неприятно ми става, когато чувам в медиите, включително и тази сутрин, че личните лекари не са знаели - че не са били уведомени. Нека когато някой заявява позиция, да уточнява, че става дума за собствено мнение, а не за позиция на гилдията. Впечатленията ми за личните лекари в България са, че те са изключително добронамерени и колаборативни", заяви още той.
По отношение на ваксинационния процес в четвърта фаза от Националния план – след като общопрактикуващите лекари изготвят съответните списъци на лицата на и над 65 години и на тези с хронични заболявания, необходимите количества ваксини ще бъдат осигурени за имунизация в кабинетите на общопрактикуващите лекари, а в труднодостъпните населени места на разположение ще бъдат и мобилни екипи.На въпрос за имунизирането на членовете на ЦИК и на районните и секционните избирателни комисии здравният министър отговори: "Няма нищо трудно, когато хората са решени да го направят. И обратното, ако има нежелание, започва търсенето на извинения". Ваксини за всички желаещи, които участват в изборния процес, са осигурени, беше категоричен Ангелов. Министерството на здравеопазването е изпратило писмо до ЦИК, с което се изисква списък с имена и координати на хората, които ще бъдат имунизирани. Целта е да бъде създадена такава организация, която да гарантира безопасно провеждане на парламентарните избори.
Проф. Ангелов коментира и антигенните тестове, за чието използване в образователната система в момента тече проучване сред родителите. По думите му те са напълно безопасни, могат да се използват за скрининг, а целта на здравното и образователното министерства е да се осигури максимално дълго присъствено обучение на децата, за да бъдат постигнати високи образователни резултати.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
"Сините" юноши победиха Лудогорец и делят върха
Български учени проучват растителна комбинация за метаболитно здраве
Ротавирус при децата – какво трябва да знаят родителите на бебета и малки деца
Безплатни прегледи при детски кардиолог в бургаската детска болница от 24 август
Безопасно ли е плуването за бременни?
Соларни панели над оризища: По-малко реколта, но 14 пъти по-високи приходи
НАСА сглобява бъдещата лунна база парче по парче
Космическа разходка на 25 август: Астронавтите ще монтират антена
Разгадана е мистерията на пирамидата Уака Пукляна: Откриха доказателства за древен кървав ритуал
Зеленски: Макрон обеща да ускори доставките на нова военна техника
Саръбоюков се класира за финалите на Диамантената лига
Жена е в тежко състояние след падане на автомобил
Илиан Илиев разкри подробности за отиването на Ники Златев в Катар
Витанов: Отворени сме за преговори за ВСС, но без тези, които са с Борисов и Пеевски
Канада налага ответни мита "долар за долар" на САЩ от 8 септември
Шест страни искат общоевропейски данък върху извънредните печалби на петролните компании
Може ли IPO-то на Anthropic да надмине това на SpaceX?
Бил Дъдли: Балонът на фондовия пазар в САЩ вероятно ще се спука през 2027 г.