Имотите в София в кризисната 2020 г.

Повишено търсене и растящи цени

18.01.2021 | 14:30 Редактор: Таня Харизанова

Всички искахме 2020 година да приключи по-бързо и ето че тя вече е зад нас. Никой обаче не може да ни гарантира, че новата 2021-а година ще бъде по-добра. Можем само да се надяваме това да бъде така. Едно е сигурно обаче – екипът на Money.bg ще се постарае да ви предоставя онази икономическата информация, която лично ви засяга. Ще продължим да подбираме интересни и важни теми от света на икономиката, които да ви вдъхновят за лични постижения и да ви предпазят от икономически несгоди.

В края на миналата година социолозите отчетоха нещо, за което икономистите говориха много и то очевидно се случи – обедняването на българина. Става дума за това, че за редица сънародници 2020 година донесе финансови притеснения и икономически несгоди. Това, логично, влоши и очакванията за следващата. Всички знаем причините и няма нужда сега да ги коментираме.

Искаме да обърнем внимание на един друг факт. Той е, че през последното десетилетие съвкупното икономическо състояние на българите беше толкова голямо, колкото никога преди това. И веднага бързаме да уточним, че това се случи не заради различните управляващи през този период, а по-скоро въпреки тях. Става дума за това например, че, БВП нарасна от 70 милиарда до близо 120 милиарда лева в края на 2019 година. Депозитите на физически лица в банките доближават 60 милиарда лева. В частните пенсионни фондове българите са събрали над 16 милиарда лева. Цените на имотите, каквито притежават повечето българи, са по-високи от когато и да е било, което ги прави както недостъпни, така и апетитни за продажба и изкарване на пари.

Изброяваме всичко това, за да напомним, какво сме постигнали всички ние, защото тези суми са в резултат на икономическата активност на всеки един у нас. Изброяваме го обаче и за да предупредим, че постигнатото богатство може да бъде загубено – както всяко богатство. То не е константна величина, а променлива, която зависи от различни икономически процеси. А върху тези процеси, поне в демократичните страни, могат да влияят и гражданите.

Така че бъдете будни, защото само заедно можем да запазим онова, което сме натрупали досега.

Започваме този брой на Money.bg с разговор по една любима тема на предаването, а и на българите като цяло – имотите. Нашият колега Васил Шушков се срещна с трима строители от София, които да разкажат, как се разви пазарът през миналата година и какво да очакваме през новата. Това са Георги Шопов от “Тобо груп”, Емилия Цоконова от Match More и Десислава Петрова от BeSo Homes.

Целите интервюта гледайте във видеото!