Екип на Министерството на здравеопазването ще търси всички отговори на въпросите на пациенти, за да може да направят информиран избор за ефективността и безопасността на ваксината. Това обяви здравният министър проф. Костадин Ангелов след инспекцията на първия у нас изнесен кабинет за имунизации срещу Ковид-19, който се намира пред Столичната регионална здравна инспекция.
"Има ваксините които се поставят еднократно, други - двукратно. Очакваме Информационно обслужване да създаде сотфуерна обезпеченост на ваксинацията. Личните лекари настояват да вкарват данни в информационната система, а Информационно обслужване пое ангажимент автоматично да се извличат данните и да се вкарват в тази за Ковид-19", каза още проф. Ангелов и уточни, че ваксинирането ще започне не по-рано от началото на 2021 г.
Здравният министър подчерта, че хората, които са преболедували, може да се ваксинират, като това по никакъв начин не е опасно за тяхното здраве. Същото важи и за онези, които биха могли да са положителни и нямат изявена симптоматика."Ваксината е доброволна и безплатна. Ще се опитаме да направим най-доброто за българските граждани. Неприемлива е цената, която плащаме с толкова човешки животи. Ще настоявам мерките да останат", каза още проф. Ангелов.
"Ако един фургон има 2 пункта, които работят от 6:30 до 20:30 на две смени това поема 84 пациента. Всяка една имунизация се прави по предварително изготвен списък и график. Тук няма да стават опашки като за хранителен магазин", обясни д-р Данчо Пенчев – директор на РЗИ.
Той подчерта, че организацията в София е на достатъчно високо ниво и това се дължи лично на усилията на кмета Йорданка Фандъкова. Контролът върху потока от пациенти в София беше адекватно контролиран и беше дадена глътка въздух на всички болници, изтъкна министър Ангелов.
"Лекарите от общинските болници, сестрите, санитарите, които са в първите групи, ще имат възможност на място да се ваксинират, които желаят. До този момент процентът е този, който е навсякъде. Може би малко по-висок – около 40% от лекарите в общинските болници са заявили до този момент желанието си да се ваксинират", каза Йорданка Фандъкова.
Вижте повече в репортажа на Христиана Стефанова.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Двама души пострадаха при пожари в Хасково и Стара Загора
Северна Македония през 2025 г. - липса на напредък в евроинтеграцията, трагедията в Кочани
Коледен влак от София до Банкя ще пътува днес и утре
Ким Чен Ун посрещна севернокорейски войници, завърнали се от Русия
Чрез микропластмасата се разпространяват опасни бактерии
Клиника по неврохирургия в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ отпразнува своята 20-годишнина
Защо се будим малко преди алармата?
Наследствена ли е шизофренията?
Лунната почва може да съдържа следи от земната атмосфера
Антитела, проектирани от изкуствен интелект, ще бъдат тествани на хора
Признаци за бъдеща катастрофа в Антарктида
Разкриха влиянието на Марс върху климата на Земята
Асен Василев: Оставката на правителството беше въпрос на време
20-годишната варненка Тея Николова е плувкиня №1 на България за 2025 г.
Варненец в неприятна ситуация: Момче с тротинетка се блъска в колата му, какво да прави?
Подготвят спирането на старите дизели в центъра на Варна
Безплатни турове по Коледа във Варна разкриват историята на града
Защо Русия толкова силно иска украинския регион Донбас?
Google ще пусне AI очила през 2026 г. Ето какво се знае до момента
Фамилия Пежо се тресе от вътрешни борби, докато се състезава за контрол над Stellantis
Кевин или Кевин: кой ще оглави Фед през 2026 г.?
преди 4 години
преди 4 години