Областните щабове в Русе и Бургас се обявиха срещу заповедта на здравния министър за изграждане на Ковид и чисти от ковид болници. От здравното министерство е даден срок до петък за преструктурирането на лечебните заведения в градовете.
Днес на брифинга на здравните власти министърът на здравеопазването съобщи, че преструктурирането в някои от най-големите градове вече е в ход.
След проведена среща с медицинските заведения от областния щаб в Русе съобщиха, че няма да обособят исканите "чисти“ и Ковид болници. Планира се единствено разширяване на легловата база.
"Няма да има чиста и Ковид болница, но в големите университетски болници, половината легла ще бъдат за Ковид. Болниците отделиха доста сериозно средства за преоборудване и реорганизации и в този момент да им кажеш, че всичко е безсмислено и да направим Ковид. Това ще бъде становището", каза Свилен Иванов, зам.-областен управител на Русе.
От Бургас, който също попада в обсега, са изпратили предложение за обособяване само на "чисти“ болници, но не и на болници от двата варианта.
"Няма удачен вариант за Бургаска област, тъй като Окръжна болница е единствената най-голяма такава, с която разполага областта и огромна част от пациентите минават през нея. Беше обсъден вариант по предложението на д-р Паздеров четири болници на територията на областта да останат чисти от Ковид, да не приемат Ковид пациенти. Това са Поморие, Средец, кардиологичната болница и очната болница в Бургас", обясни Вълчо Чолаков, областен управител на Бургас.
В Бургас се обсъжда и вариантът за онкологичната болница. А в единствената кардио-хирургична болница в Югоизточна България към този момент 90% от леглата са заети от пациенти постъпили по спешност. Някои от тях са и заразени с Ковид.
"Те претърпяват съответната инвазивна или кардио-хирургична манипулация, след което при нас продължават да се лекуват от коронавирусната инфекция. В същото време, за да предпазим живота, здравето и работоспособността на нашия персонал, ние приемаме хидроксихлорохин профилактично, което ни позволи да нямаме заразени хора от персонала", коментира д-р Любомир Чипилски, административен директор УМБАЛ "Сърце и мозък”.
Срокът за предаването на становищата на областните управители от засегнатите градове е до утре.
Вижте повече в репортажа на кореспондентите ни.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
България с впечатляваща победа над Канада в Лигата на нациите
Заслужавахме ли атомната бомба: Публикуват изгубените мемоари на оцелял от Хирошима
Не засаждайте тези растения в двора си
ООН: Близо 7 милион души са засегнати от трусовете във Венецуела
Не взимайте решения в жегата, ще сгрешите!
Младите ги е страх да пораснат, все повече
Знаете ли това за човешкия мозък?
Рубеола – ваксинацията остава най-добрата защита
Rocket Lab изстреля десетия сателит на Synspective
Космически сблъсъци може да са забавили появата на континентите и живота на Земята
Капсула на времето: Страховити прогнози, направени от AI, ще бъдат съхранени за бъдещето
Европа е под червена тревога: Рекордни горещини и човешки жертви
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Защо аутсайдерите на Световното първенство се справят толкова добре
Путин отново призова за преговори: Какво стои зад промяната в тона на Москва
Кардиолог: Температури от 35-36 градуса не са драматични, организмите ни са свикнали
Израел и Ливан сключиха споразумение за прекратяване на военните действия
Зеленски: През седмицата Русия е атакувала Украйна с 1400 дрона и 1500 управляеми авиобомби
Кадър на деня за 27 юни
Защо златото губи стойност, докато инфлацията се ускорява?
преди 5 години