Здравният министър проф. Костадин Ангелов бе видимо ядосан на редовния брифинг на Националния оперативен щаб за борба за коронавирусната пандемия. Той разкритикува поведението на част от гражданите и настоя мерките да се спазват.
"Отново има недоверие. Ако хората не вярват на държавата и продължава да се насажда мнението, че българските лекари са убийци в бели престилки, няма да стигнем доникъде", подчерта проф. Ангелов.
"Ситуацията в цялата страна е изключително сложна. Всички мерки не получават нужното разбиране и подкрепа от гражданите. Продължават да се ширят становищата, че няма такъв вирус и влияем върху правата и свободите на хората", настоя той.Здравният министър подчерта, че решението за "зелените коридори" е взето след широко обсъждане с представители на възрастните хора и веригите магазини.
По думите му се обмисля как да бъде променена мярката, за да постигне медицински резултат.
"Тези мерки са наложителни и са важни. И щом са мерки, те ограничават. Ако сега се лишим от едни права и свободи, максимално скоро ще ги имаме в тяхната цялост. Колко пъти трябва да ни опровергае вирусът с неговото поведение?! Почти нищо не знаем за този вирус. Нямаме твърда основа, на която да стъпим", категоричен бе здравният министър.
От изказването му стана ясно, че заетостта на леглата за неусложнени пациенти е 46%, а заетостта на леглата за интензивни пациенти е 25%. Прави впечатление големият натиск върху системата в следните области: в Благоевград са заети 61% от леглата за пациенти в неусложнено положение, в Бургас са 56%, Варна - 66%, Габрово - 95%, Пазарджик - 59%, Перник и Пловдив - с по 60%, Разград - 71%, Русе - 77%, Търговище - 82% и Шумен - 132% (по-малко разкрити легла от настанените пациент).Най-голям процент заетост на леглата за интензивно лечение има в Плевен - 77% и Разград - 66%.
Общо 31 медицински служители са починали в България от началото на пандемията, изтъкна министърът на здравеопазването.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Моника Златева от CT Interactive с признание на WEBIT Changemakers
Времето утре: жега, след обяд на места ще превали
Бивш шеф на ДАНС-Варна: Разследвахме схема за пране на десетки милиони евро около КУБ
България удари световния шампион Италия в Лигата на нациите
Откриха 641 нови гена, свързани с шизофренията
Аспекти на логопедичната рехабилитация при тумори на глава и шия
6 ползи от хапването на череши
Как безопасно да постигнем равномерен тен през лятото?
Защо Европа се затопля два пъти по-бързо от останалия свят?
НАСА планира да потопи МКС в океана, експерти алармират за екологични рискове
Какво ни очаква до 2035 г. според предсказанията на Никола Тесла
Титан и Плутон споделят една и съща мистериозна спектрална характеристика
Палмите в центъра на Варна са сред най-студоустойчивите растения в света
Страхотно! Волейболните национали удариха световния шампион Италия
Гълъб Донев: Приходите отдавна са изостанали спрямо разходите
Затварят училища и туристически обекти заради рекордните жеги в Европа
KWU SENSHI Световна купа за аматьори с трето издание през юли
Бизнесът в България очаква бюджет без увеличение на данъци и осигуровки
Бюджет 2026: 5,7% дефицит и дълг до 30,1% от БВП до края на годината
Binance ще направи нов опит да остане в ЕС
Wall Street отваря с надежди за възстановяване след разпродажбите*
преди 5 години
преди 5 години