Със студения резерв всяка една държава си гарантира енергийна стабилност

"При нас няма "Турски поток", каза проф. Атанас Тасев

17.07.2020 | 22:17 Редактор: Искра Ангелова

Няма да се провеждат търгове за студен резерв. Държавата ще възложи енергийния резерв на държавната ТЕЦ "Марица изток 2".

"Студеният резерв е нормативно определен от управлението на европейски енергийни системи. Ние сме част от тази енергийна система. Всяка една от държавите, за да гарантира своята стабилност, трябва да поддържа студен резерв. Размерът на студения резерв се формулира по следния начин: или равен на максималната мощност, която съществува системата", каза проф. Атанас Тасев за "Денят ON AIR".

Той посочи, че при нас е 1000 мегавата ядреният реактор в АЕЦ "Козлодуй", или 20% от максималния зимен товар.

"При нас е 8000 мегавата, значи 1600, тоест 1000-1600 мегавата ние сме длъжни да поддържаме. Ние поддържаме 600, което е под норматива. Странно ми е, че този въпрос сега коментира. Преди няколко правителства беше взето решение да е на 500 мегавата. Такава промяна е опасна, студеният резерв задължително трябва да присъства. Ако ние дебалансираме системата си - нас могат да си извадят от паралел", коментира експертът.

Проф. Тасев допълни, че ТЕЦ 2 е в добро техническо състояние и винаги е под контрол.

"Оказа, че централите, които бяха в структурата на студения резерв, 2017 година успяха да рестартират и бяха наказани. Ние трябва да запазим тази централа, защото разходите за въглероден диоксид възлизаха на 360 млн. лв, а тази година ще бъдат малко повече. Чрез държавния резерв държавата дава възможност по-малко да има дефицити в работата на централата. Тя ни е нужна, като базова мощност. Странно е, че става без търг и конкурс", каза още професорът пред Bulgaria ON AIR.

Атанас Тасев, подчерта, че при нас няма "Турски поток". Той е до нашата газово измервателна станция в Странджа.

"Оттам нататък това е част от нашата газопреносна система. Що се касае до това да се санкционират фирми, които участват в "Турски поток 2", той е завършен. Морската част отдавна е изпълнена, сухопътната част също", добави проф. Тасев.

Вижте целия разговор във видеото.

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК