Заведения искат отпадане на Закона за шума. Валери Симеонов: Няма да стане

"Трябва да спасим малкото, което има", каза Ричард Алибегов

24.06.2020 | 18:58 Редактор: Искра Ангелова

Заведенията по морето настояват шума в курортите да не бъде ограничаван до 23 часа. От миналия уикенд баровете и дискотеките на открито са длъжни да спазват закона за шума, но според бранша това е проблем. 

Те настояват правителството да предприеме антикризисни мерки и да удължи възможността за вдигане на шум до 2 през нощта. 

Повече шум в морските курорти, а целта е една – оцеляване на заведенията в период на пандемия и отлив на туристи заради кризата с Ковид -19. 

Според бранша трябва да има компромис в закона на Валери Симеонов и музиката да звучи и след 23 часа. 

"Удължаване антикризисно от 23 часа до 1 или 2 часа, поне за тази година. Пак казвам, не се очакват много туристи, трябва да спасим малкото, което има, от друга страна и хората трябва да могат да почиват", каза  председателят на Асоциацията на заведенията Ричард Алибегов.

Според вносителя на закона Валери Симеонов няма как да се намери баланс, и компромиси за шума по морските курорти не може да има. Още повече, че с намаляването на данъчната ставка бил направен достатъчен реверанс за заведенията от страна на държавата, смята Симеонов.

"На всичкото отгоре сега да се атакува един закон, който беше вкаран изключително трудно и тежко след 2 години борба – просто мога да им кажа категорично няма да стане", заяви лидерът на НФСБ Валери Симеонов.

И предлага заведенията да вземат адекватни мерки за ограничаване на шума. 

"Чисто и просто да си инвестират в обезшумяването и тогава няма да нарушават закона, но заради една шепа тарикати сега да променяме закона – няма да стане. Няма никакво основание да се ощетяват всички останали хотели, места за настаняване, ресторанти и всичко останало, което спазва закона за сметка на това, че някой иска да има повече входове в дискотеката, е, съжалявам", категоричен е Симеонов.

Такова е мнението и на туристическия бранш. Според тях няма основание да се променя закона, още повече че според статистиката голяма част от посетителите на родното Черноморие не търсят алкохолен туризъм, а семеен отдих.

Вижте повече в репортажа на Михаела Карабельова.

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК