Ако се приеме първият ден от болничния да не се плаща, нито от държавата, нито от работодателите, това означава, че заплата, която ще получава работника ще е по-ниска.
Сметките показват, че при минимална заплата от 560 лева, служителят ще губи 17,50 лева, а ако получава 1000 лева заплата - накрая на месеца ще загуби 32,50 лева.
Въпреки ожесточените критики към предложението, оказва се - че практиката за неплащане на първия ден от болничния се прилага в много европейски държави. Сред тях са Франция, Испания, Италия и Австрия.
Статистиката показва, че държавата е платила 560 млн. лв. за болнични през 2018 година. Това означава средно по 245 лева на болен човек.
Вижте още в репортажа на Виолета Манчева.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Уютен дом със скандинавски интериор
ГЕРБ: Предлагат ни бюджет от времето на Жан Виденов
ЦСКА взе Стефано Сенси, бивш играч на Интер
Може ли лъжица зехтин на ден да има значение за мозъка след десетилетия?
Български пробив в борбата с рака на гърдата - смесена реалност влиза в операционната зала
Откриха 641 нови гена, свързани с шизофренията
Днес е Еньовден – празникът на лечебните билки и българските фармацевти
Индия отваря ключова ракетна технология за частния сектор
Защо Европа се затопля два пъти по-бързо от останалия свят?
НАСА планира да потопи МКС в океана, експерти алармират за екологични рискове
Какво ни очаква до 2035 г. според предсказанията на Никола Тесла
Дете падна в шахта в София
Златото падна под 4000 долара за тройунция за първи път от ноември
Радев: Българската екзархия в Истанбул е ключова за съхраняването на националната идентичност
Нестеров стигна четвъртфинал в Пловдив
Палмите в центъра на Варна са сред най-студоустойчивите растения в света
Фонд на фондовете избира банка за посредник в управлението на 113 млн. евро за фирмите
Как вижда икономиката на Китай премиерът Ли Цян
Марк Рюте - мост между европейците и Доналд Тръмп
Страните от Залива може бързо да възстановят някои щети от конфликта в Близкия изток