Русия определено печели войната в Украйна. Това заяви в предаването "Операция История" историкът и анализатор Симеон Миланов.
"Това и американците го казват, и е видимо. Не можеше и да се очаква друго, все едно да очакваме при аналогична ситуация Мексико да спечели война със САЩ или Белгия да спечели война с Франция. В своето притеснение, че това може да намали тяхното влияние, да ги лиши от статута на Велики сили при този нов международен ред, който се формира пред очите ни, опасявам се, че Западноевропейските държави, в лицето на Франция и Великобритания, са способни да ескалират конфликта", посочи още историкът пред Bulgaria ON AIR.
Живеем в епоха, в която империите се прераждат и отново ще има нещо като стария европейски концерт на Великите сили - от четири до пет-шест супер сили, които ще решават нещата в съвсем други нови формати, по-различни от тези, с които сме свикнали, било то ООН, НАТО, ЕС, Съвета за човешки права", прогнозира анализаторът.
На въпрос на Росен Петров "Да не стане да плачем за добрия стар Европейски съюз", Миланов отговори: "Хората имат навика да плачат за предишното, особено когато идва нещо ново и нещо неизвестно. Един такъв ред, като новия, който се заражда пред очите ни, от една страна, представлява опасност за страни като България, тъй като някоя империя може да има твърде неприятен интерес към нашата страна. От друга страна обаче, ако си припомним края на XIX и началото на XX век, именно подобни противоречия между множество Велики сили, а не хегемонията само на една, позволяваха на тогава Княжество България да лавира успешно и да преследва своите национални интереси", заключи Миланов.
Целия разговор гледайте във видеото.
Подиграха се на мрачния Жерар Пике на шоуто на Шакира на финала на Мондиала
Преди да стане на 57 г.: Джей Ло се показа във ваната
Зодиите, които много страдаха, но сега ще намерят истинската любов
Украйна сваля новите руски крилати ракети "Бандерол" със 76-годишни оръдия ВИДЕО
33 000 души на година губим заради мозъчни заболявания
Нова ваксина срещу фентанил може да защити от опасни синтетични вещества
Д-р Елена Домусчиева: Хроничната венозна болест не бива да се подценява
ЕМА одобри първото лечение за невроповеденчески симптоми при синдром на Рет
Тръмп нареди разсекретяване на информация за НЛО
Мъхът може да генерира електрически вълни, подобни на мозъчните сигнали
Учени: Това е минималният размер на планетите, способни да поддържат живот
На Слънцето се случи най-мощното изригване от две седмици насам
Евростат: България е №1 по поскъпване на горивата в ЕС
Заплахата от екстремни слънчеви бури може да е много по-сериозна, сочи изследване на НАСА
Българският паспорт сред най-силните в света, осигурява безвизов достъп до 178 държави
След инцидента с българин: Забраняват алкохол във влаковете и на гарите в Германия
Западна медия: Радев е атлантик, управлението му е прагматично с привидна противоречивост
Американските индекси приключиха сесията в сряда с минимални понижения
Страните от ЕС отново не са се споразумели за новия пакет от санкции срещу Русия
Йонко Чуклев: Kimi K3 показва, че Китай може да наваксва бързо в AI надпреварата
Световната икономика е притисната от енергийна криза на три фронта
преди 1 година
преди 1 година
преди 1 година
преди 1 година