България може да стане регионален играч на газовите пазари, ако си знае интересите и ако не се опитва да слугува непрекъснато на някой. Това заяви в предаването "Опорни хора" бившият министър на енергетиката Румен Овчаров.
"Слугувайки на гърци и американци, правим вертикален газов коридор. И на никой не му стига до акъла, че този вертикален газов коридор е конкурент на договора с "Боташ". А пък и двата проекта имат бъдеще, само ако ние прекратим транзита през т.нар. "Балкански поток", каза експертът пред Bulgaria ON AIR.
Той коментира и геополитическата обстановка в световен план: "Международният правов следвоенен ред беше заменен преди 30 години от ценности, после от правила и сега чакаме всяка сутрин да видим този, дето пише правилата, как е станал и в какво настроение е - дали за 50-и път е победил Иран, дали за десети път е вдигнал митата на половината свят. Ситуацията е изключително сложна".
"Преди дни беше унищожен един от ключовите приоритети на международния правов ред - разпространението на ядрена енергия", каза още Овчаров.
Гостът посочи, че САЩ си позволяват да раздават ядрена енергия без международен контрол, както е със Саудитска Арабия.
На финала той говори за противоречието между демокрация и компетентност.
"Демокрацията извежда на преден план хора, които в общия случай не са компетентни. Те се харесват, но не са компетентни. Това, което се случва в България в последните 15 години, е доказателство докъде ни водят калинките", изтъкна Овчаров.
Целия разговор гледайте във видеото.
Как да облекчите болките в кръста?
Кабинетът "Радев" не се е отказал от сечта на високи заплати в бордовете
Рики Мартин се радва на лятото в компанията на супермодела Естер Канядас
Русия ограничава приема в десети клас заради формулата "от колежа - в армията"
Ранното излагане на захар се свърза с повишен риск от депресия и тревожност по-късно в живота
Младите донорски яйцеклетки не компенсират напълно стареенето на матката
Ухапвания от насекоми през лятото при децата
Екипи на РЗИ ще активират мобилното приложение „еЗдраве“ в цялата страна
Астрономи започнаха търсене на извънземни технологии в милиметровия радиодиапазон
Учени: Човешката еволюция изостава драстично, а причина за това е AI
Ракета на SpaceX се е насочила към Луната: Очаква ли ни зрелищен сблъсък през август?
Венера се оказа „жива“ планета: учени откриха неочаквано движение
От 780 лв. до над 20 000 евро: Какво получават майките на Балканите?
CNN: Хакери от Русия са проникнали в ядрените разработки на САЩ и НАТО
Нов анализ на ССБ: Какво се случва с цените на зърното и горивата?
"Картонения Майдан" в Украйна принуди Зеленски да отмени уволнението на популярен министър
Психиатър предупреди: Жегите могат да доведат до халюцинации и тежка тревожност
Руската централна банка намали прогнозата си за икономическия растеж за 2026 г.
ИПИ: Всеки бюджет лесно може да е по-добър от гласувания за 2026 г.
Кадър на деня за 25 юли
Как САЩ станаха световната суперсила при втечнения газ