В навечерието на 10 ноември забравихме що е то демокрация. Това заяви в предаването "Опорни хора" министърът на културата Найден Тодоров по повод ескалацията на напрежението пред Народния театър.
"Защото демокрация е това да можеш да изразяваш себе си, но и да оставиш другия да се изрази. Това, което се случи, е, че не бе оставен другият да се изрази... За мен най-странното не беше, че имаше протест, а беше това насилие, което се появи на протеста. Защото това насилие обезсмисли и хората, които протестират. В този момент демокрацията приключва", допълни той в ефира на Bulgaria ON AIR.
"Голям провал на културата на една нация"
Той се запита какво ни е настървило така през годините: "Аз съм изумен. Изкуството затова се нарича изкуство, а не естество, защото не представя нещата от живота, а представя някаква гледна точка. В миналото българинът е бил известен със своята ирония, да не говорим за Бай Ганьо, за криворазбраната цивилизация, бил е известен с това, че е умеел да се надсмива над своите недостатъци, докато ги преодолява. В един момент ние се върнахме сякаш столетия назад в своето развитие... За мен това е много голям провал на културата на една невероятна нация".
Според него с оставки не се решават проблеми. Министърът коментира исканията за оставки от страна на политически партии така: "Много добре. Да речем директорът на Народния театър ще си подаде оставката. Добре. След това ще забраним спектакъла. Ще забраним на Джон Малкович да влиза в България. Ще спрем всички спектакли, които ни съмняват, че нещо може да не е, както на нас ни се харесва. След това ще забраним книгите. Следващата стъпка коя е? Да започнем да ги горим. Това нещо вече се е случвало през 30-те години на миналия век. Какво следва - диктатура. Заповядайте!".
На въпрос кой е виновен за създалата се ситуация, министър Найден Тодоров заяви: "Виновно е Министерството на културата, че през последните 15 години се е превърнало в разпределител на средства и счетоводител, а не се грижи за българския народ... Виновни сме всички ние, които забравихме каква е целта на управляващите в сферата на културата".
Целия разговор гледайте във видеото.
Доматът влиза на 0,95 цента, в магазина - 4,50€ и е с 3 пъти завишени норми на пестициди
Втори фал старт на делото за опит за изнасилване и подбудителство към убийство срещу Божков
Вода в ухото след къпане – кога е проблем?
Кои храни естествено намаляват апетита?
Първите 28 дни след раждането – бебе, мама и татко
Болестта на Бехтерев и нейното невидимо начало
НАСА подготвя космическия телескоп „Роман“ за изстрелване – ще изследва Вселената
В Китай откриха останки от 28-метров динозавър на 147 млн. години
Астрофизик предложи нов метод за търсене на извънземен живот: Проучване на 300 хил. звезди
Какво се случва с тялото след смъртта: Известен учен с неочаквано обяснение
ГЕРБ при Йотова: Ние не можем да си позволим перманентен курс на задлъжняване
Остават два дни до първите квалификации от Световната купа в ДКС Варна
Вдъхновено от визита във Варна: Шведско училище сервира български гозби
Как се готвят българските командоси?
Шефът на НАТО: Европейците чуха посланието
С близо 16% повече пътници са преминали през летищата в Бургас и Варна през зимата
ГЕРБ-СДС обещаха подкрепа в управлението за тежки решения с реформаторски профил
Липсата на яснота около Ормузкия проток оцвети в червено азиатските индекси
Приходите и печалбата на Rheinmetall изостават от пазарните прогнози
преди 1 година
преди 1 година