Безпрецедентно напрежение в Окръжния съд в Плевен. Съдията, който води делото за смъртта на 12-годишната Сияна, не позволи на журналисти да присъстват в залата, въпреки че заседанието е формално обявено за открито.
Действията му предизвикаха бурна реакция и журналисти сезираха Висшия съдебен съвет.
Процесът започна днес, след като на 31 март момичето загина при тежка катастрофа край село Телиш. На подсъдимата скамейка е Георги Александров – шофьорът, обвинен за причиняване на смърт по непредпазливост.
За това деяние се предвижда наказание от 5 до 15 години затвор. Ако обаче се признае за виновен, законът допуска съкратено производство и съответно редуцирана присъда с една трета.
Още час преди началото на делото, пред сградата на съда се събраха граждани на мълчалив протест с искане за справедлив процес. Сред тях беше и бащата на Сияна – Николай Попов, който изрази опасенията си, че делото може да бъде протакано умишлено.
"Човек, който не слиза да помогне на дете, което е обезобразил и убил, не е човек, който би се признал за виновен. Аз лично не вярвам в добрата воля на обвиняемия. И от начина, по който се държи защитата му, съм убеден, че ни чака дълъг и труден път", заяви той.
По думите му дядото на Сияна, който също пострада тежко при катастрофата, остава в тежко здравословно състояние: Предстоят му още няколко операции. Състоянието му е нестабилно.
На 10 юни съдът остави Георги Александров в ареста. Защитата му поиска по-лека мярка – домашен арест или парична гаранция, но съдът отказа.
Очаква се позиция от страна на Висшия съдебен съвет по повод отказа на съдията да допусне медии на откритото заседание.
Вижте повече във видеото.
Снимка: БГНЕС
Асиметричните рокли превземат сезона
На 93 години почина Бернадет Ширак, една от най-влиятелните първи дами на Франция
След успеха им в Украйна: Канада купува 26 системи HIMARS
Нарушената мозъчна пластичност при аутизъм може да е обратима
Кои лекарства за кръвно се понасят по-добре според нов анализ
Таргетна терапия удължава живота при платинум-резистентен рак на яйчниците
Как да се предпазим от хепатит A по време на почивка?
Учени от Кеймбридж създадоха първата ваксина с помощта на изкуствен интелект
Откриха „изгубен свят“ на 1500 м височина със светещ паяк и пеперуда с „птичи пера“
Учени създадоха нов биологичен часовник: Измерва оставащото време на организма
Метеорит доказва съществуването на изгубена планета с размерите на Луната?
„Бурята“ на Виктор Бодо открива международната програма на „Варненско лято“
Димитър Гърдев за взрива на дрон в Румъния: Опасността е реална
Коста Стоянов: Няма как кмета на Варна да не е знаел за случващото се в "Баба Алино"
Три торнада удариха едновременно Литва при брутална буря
Премахват незаконната ограда на селището в Баба Алино пред погледа на земеделския министър
Чаят заплашва електропреносната мрежа на Великобритания на Световното по футбол
Цената за превоз на контейнери от Азия за Европа е скочила с 50% от началото на войната с Иран
САЩ и Иран все така не могат да постигнат мир в навечерието на 100 дни от началото на войната
Шефът на „Роснефт“: Затварянето на Ормуз е опит да се измени енергийният пазар в полза на САЩ