Ново изследване показва потенциален риск, свързан със сключването на брак. Въпреки че брачният съюз обикновено се свързва с потенциални здравни ползи, включително по-нисък риск от сърдечни заболявания и по-дълга продължителност на живота, последните данни поставят под въпрос това широко разпространено схващане.
Проучването обхваща 24 107 възрастни с проследяване в рамките на 18 години. Средната възраст на участниците е 72 години. Изследваните лица са разделени в четири групи – женени, разведени, вдовци и никога неженени.
Резултатите показват, че хората, които никога не са сключвали брак, имат с 40% по-нисък риск от развитие на деменция в сравнение с венчаните. За разведените рискът е 34% по-нисък, а за овдовелите – с 27%, когато се отчитат само възрастта и полът.
При допълнителна корекция за фактори като образование, генетични предразположености и други здравословни състояния, разликата при овдовелите изчезва, но при неженените и разведените остава значителна – съответно с 24% и 17% по-нисък риск.
Негативните последици от нещастни бракове оказват влияние
Според авторите на проучването възможните причини за тази връзка са комплексни. Една от хипотезите е, че самотните хора често развиват и поддържат по-активни социални мрежи, което се смята за защитен фактор срещу когнитивния спад.
Същевременно негативните последици от нещастни бракове също биха могли да окажат влияние върху здравословното състояние.
Изследването посочва, че след развод или загуба на партньор социалната активност може дори да се повиши, като това води до повишено усещане за щастие и удовлетвореност от живота. Освен това хората, които никога не са били женени, често поддържат по-тесни връзки с приятели и съседи и са склонни към по-здравословен начин на живот в сравнение с женените си връстници.
Въпреки тези резултати, други изследвания продължават да твърдят, че бракът има защитен ефект срещу деменция.
Четете повече в puls.bg.
Снимка: Freepik