Дори и най-оптимистично настроените учени се опитват да бъдат реалисти и признават, че ако бъде намерен живот в Слънчевата система, това ще бъдат бактерии или археи. Някои от тези форми на живот вероятно са способни да оцелеят в най-екстремните условия: със значителни температурни промени или дози радиация.
Но, както може би се досещате, малкият размер, съчетан с ниската двигателна активност, прави откриването на микроскопични организми много трудна задача.
Неочакван начин за преодоляване на тази трудност е предложен от изследователи от Техническия университет в Берлин: какво ще стане, ако примамим микробите?
Факт е, че някои химикали са изключително привлекателни за едноклетъчните организми.
Сред тях е L-серин, една от най-разпространените аминокиселини. Когато попаднат в среда с бактерии, последните започват да се движат доста активно в нейната посока. А е много по-лесно да забележите движещ се микроорганизъм, отколкото неподвижен.
За да проверят идеята си, немски учени направиха експеримент.
Като начало те са избрали два вида бактерии и един вид археи. Всички те са способни да оцелеят в най-суровите условия.
Например Bacillus subtilis издържа на температури до 100°C (под формата на спори), Pseudoalteromonas haloplanktis се чувства страхотно в Антарктика, а Haloferax volcanii в изключително соленото Мъртво море.
Четете повече в megavselena.bg
Снимка: Freepik