Омега-3 и витамин D решават проблемите със стареенето

Можем да комбинираме добавката с упражнения

11.02.2025 | 15:19 Редактор:
Малки промени в начина на живот могат да окажат дългосрочно положително въздействие.
Малки промени в начина на живот могат да окажат дългосрочно положително въздействие.

Можем да овладеем проблемите с остаряването като приемаме Омега-3 и витамин D.

В проучване, публикувано в сп. Nature Aging, изследователите съобщават, че приемът на тези добавки в продължение на 3 години е забавил биологичното стареене с 3-4 месеца. Още по-голям ефект се наблюдава при комбинирането им с физически упражнения.

Биологичното стареене се случва на молекулярно ниво, така че дори двама души да са на една и съща възраст, телата им могат да стареят с различна скорост в зависимост от общото им здравословно състояние.

Макар че забавянето на биологичното стареене с няколко месеца може да изглежда незначително, учените смятат, че така се намалява рискът от някои заболявания, свързани с възрастта.

За да проучат този ефект, изследователите анализират данни от изследване, в което участват над 700 души, разпределени в различни групи – някои приемали плацебо, а други получавали Омега-3, витамин D и/или се включвали във физически упражнения.

За да измерят ефекта върху биологичното стареене, учените взимат кръвни проби в началото и в края на изследването и ги анализират с помощта на четири биологични часовника.

Резултатите се оказват впечатляващи. В предишни анализи на същото проучване вече е било установено, че приемът на Омега-3 намалява риска от падания с 10% и понижава честотата на инфекции с 13%. Освен това, комбинацията от Омега-3, витамин D и физически упражнения намалява риска от прединфарктна слабост с 39% и от инвазивен рак с цели 61%.

Тези резултати дават надежда, че дори малки промени в начина на живот могат да окажат дългосрочно положително въздействие върху здравето и качеството на живот на възрастните хора.

Четете повече в puls.bg.

Как се справяте с непрекъснато нарастващите цени на храните?

С много лишения - храня се по-рядко и с по-некачествена храна.
11%
Купувам само най-необходимото и пазарувам основно храни и продукти на промоция.
47%
Свивам разходите за развлечения, пътувания и дрехи, за да имам достатъчно пари за храна.
22%
Правя си седмичен/месечен бюджет за храна и не го надвишавам.
8%
Доходът ми е достатъчно добър, за да не се налага да се лишавам от качествена храна.
11%
Общо 2700 гласа

Снимка: Pexels