Сърбите произвеждат годишно около 50 млн. л ракия - сливовицата им е призната от ЮНЕСКО

Всяка година се откриват около 100 нови дестилерии

19.12.2023 | 16:38 Редактор: Толя Стоянова
Сърбите произвеждат годишно около 50 млн. л ракия - сливовицата им е призната от ЮНЕСКО

Около 50 милиона литра ракия се произвеждат годишно в Сърбия, от които 30 милиона литра се произвеждат от дестилерии, регистрирани в Министерството на земеделието, горите и водното стопанство, докато останалите 20 милиона литра се произвеждат за лична употреба, сочат данни на Стопанската камара на Сърбия, съобщи Танюг. Освен това всяка година в Сърбия се откриват около 100 нови дестилерии.

Най-големите производители на ракия са в Расинския, Златиборския и Шумадийския окръг, а сред най-търсените ракии са сливовица, крушова ракия и дюлева ракия. Данните на Стопанската камара на Сърбия показват още, че около 730 производители на силни алкохолни напитки са регистрирани в Сърбия и че износът на ракия за външните пазари нараства с над 20% годишно. Ракията се изнася най-вече за Хърватия, Босна и Херцеговина, Черна гора, Германия и САЩ, но е започнал износ и за Азербайджан, Литва и Латвия.

Секретарят на Асоциацията за растително производство и хранително-вкусова промишленост Александър Богунович, заяви, че през последните години има по-голям интерес към откриването на дестилерии. По думите му става дума главно за хора, които искат да вършат това като хоби. Богунович каза, че всяка година в Сърбия се откриват около 100 нови дестилерии, но в същото време определен брой се заличават от регистъра, предаде БТА.

"Факт е, че броят на производителите расте, както и производството на ракия в Сърбия. С приемането на Закона за силните алкохолни напитки процедурата за регистриране на производители беше значително опростена, така че поради този факт голям брой от тези, които преди това са правили ракия, са решили да се регистрират и да правят бизнес по законен начин", каза Богунович.

Миналата година сръбската сливовица беше официално включена в списъка на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство.

Снимка: Pexels